A zsírok és szénhidrátok egészségügyi hatásai a mai napig vita tárgyát képzik, abban azonban szinte minden szakember egyetért, hogy a fehérje nagyon fontos a szervezet számára. A legtöbben elegendő fehérjét fogyasztunk, hogy elkerüljük a fehérjehiányból adódó problémákat, vannak azonban, akiknek érdemesebb lenne még több fehérjét bevinniük a szervezetükbe. Számos tanulmány eredményei kimutatták már , hogy a fehérje mind a fogyásban, mind az anyagcsere egészségében fontos szerepet játszik. Lássuk, hogy miért kellene több fehérjét fogyasztanod a tudomány szerint!
1. Csökkenti az étvágyat és az éhséget is
A három makrotápanyag (zsírok, fehérje, szénhidrátok) más és más módokon hatnak a szervezetedre. A tanulmányokszerint ezek közül a fehérjék a leglaktatóbbak, és biztosítják a leghosszabb ideig a jóllakottság érzetét.
Ez részben annak köszönhető, hogy a fehérje csökkenti a ghrelin nevű éhséghormon szintjét a szervezetben és egyszerre növeli az YY peptid hormon szintjét, ami épp, hogy a jóllakottságot segít tovább megőrizni .
A fehérje étvágyra gyakorolt hatásai meglehetősen erősek lehetnek. Egy tanulmány során azt vizsgálták, hogy milyen hatással van a túlsúlyos nők szervezetére, ha a fehérje a napi bevitt kalóriamennyiség nem 15%-át, hanem 30%-át teszi ki. Az eredmények meglepők: a résztvevők 441 kalóriával kevesebbet fogyasztottak minden nap úgy, hogy semmiből sem kellett szándékosan kevesebbet enniük.
2. Gyarapítja és erősíti az izmokat
A fehérje az izmok fő alkotóeleme. Ezért van az, hogy a fokozott fehérjefogyasztás segít az izomtömeg megőrzésében, illetve az izmok erősítésében, miközben rendszeres erőedzéseket végzel.
Több tanulmány is bizonyította már, hogy a fehérjének ilyen hatásai vannak az izmokra. Ha fizikailag aktív vagy, súlyt emelsz, vagy bármilyen más módon próbálsz izmosodni, gondoskodnod kell róla, hogy elegendő fehérjét fogyassz.
A fokozott fehérjefogyasztás továbbá segíthet elkerülni az izomtömeg elvesztését fogyás során.
3. Jót tesz a csontoknak
Egy egészségügyi legenda szerint a fehérje (főleg az állati fehérje) káros az ember csontjai számára. Ez abból az elképzelésből ered, hogy a fehérjék megnövelik a szervezet savtartalmát, aminek hatására a csontból elkezd kiszivárogni a kalcium, hogy semlegesítse ezeket a savakat.
Azonban a legtöbb hosszútávú kísérlet arra jutott , hogy a fehérjék (az állati fehérjék is) épp, hogy jót tesznek a csontoknak. Azok, akik több fehérjét fogyasztanak, több csonttömeget tudnak megőrizni a korosodás során, és kevésbé veszélyezteti őket a csontritkulás, illetve a csontrepedések. Ez különösen a menopauzán átesett nőket veszélyezteti.