4. Csökkenti a késő esti nassolásra való vágyakozást
Az ételekre való vágyakozás nem ugyan az, mint az igazi éhség. Nem feltétlenül arról van szó, hogy szervezetednek több tápanyagra, vagy energiára van szüksége – sokkal inkább az agyad kíván valamilyen jutalmat.
Na persze, az ilyen ingereket nagyon nehéz lehet kordában tartani, ezért a legjobb taktika megelőzni őket.
Egy tanulmány során túlsúlyos férfiakat vizsgáltak, és kiderült, hogy ha a napi kalóriabevitel 25%-ára növelik a fehérjebevitelt, akkor azzal akár 60%-kal csökkenthető az étkezési vágyakozás, és felére az éjszakai nassolás utáni sóvárgás.
Hasonló eredményeket hozott egy másik tanulmány is, amelyben túlsúlyos, fiatal felnőtt lányok étkezését vizsgálták, és kiderült, hogy a magas fehérjetartalmú reggelik is csökkenthetik az éjszakai nassolás utáni vágyakozást.
5. Serkenti az anyagcserét és a zsírégetést
Az evés képes rövid időre fellendíteni az anyagcserét. Ez annak köszönhető, hogy a test kalóriákat használ az emésztéshez, illetve a tápanyagok felhasználásához. Ezt nevezzük az élelmiszerek termikus hatásának (TEF).
Azonban nem minden élelmiszer azonos ilyen szempontból – a fehérjéknek termikus hatása (20-35%) lényegesen magasabb, mint a szénhidrátoké (5-15%).
6. Csökkenti a vérnyomást
A magas vérnyomás vezethet szívrohamhoz, stroke-hoz, és krónikus vesebetegséghez is. A fokozott fehérjefogyasztásról azonban kimutatták, hogy képes csökkenteni a vérnyomást.
Egy 40 kontrollált tanulmányt összegző értékelés rávilágított, hogy a fehérjebevitel fokozásával csökkent a szisztolés vérnyomás, illetve a diasztolés vérnyomás is.
Egy tanulmányban kimutatták, hogy nem csak a vérnyomást csökkentheti egy fehérjében gazdag étrend, hanem az LDL (rossz) koleszterin, illetve a trigliceridek szintjét is.