Ízületi problémák esetén a fájdalom néha elviselhetetlen. A fájdalom csökkentését nagymértékben elősegítheti a purinszegény táplálkozás. A purinszegény diéta célja, hogy a húgysav keletkezéséhez szükséges purinból minél kevesebb kerüljön a szervezetbe, ezáltal mérséklődjön a húgysav mennyisége a vérben.
Mi is a purin?
A purin az összetett fehérjék egyik építőanyaga, a fehérjékkel kerül a szervezetbe. A köszvényben szenvedőknél nem tud tökéletesen lebomlani és húgysav formájában a vizelettel távozni. A felszaporodott húgysav elsősorban az ízületekben, a porcokban rakódik le, és rohamszerű fájdalmakat idéz elő.
A purin nem csupán az állati eredetű élelmi anyagokban, hanem a növényi eredetű nyersanyagokban is megtalálható.
Az étrend összeállításának szempontjai:
- energiaszegény
- purinszegény
- kímélő fűszerezésű
- folyadékban gazdag
Energiaszegénység:
Mértéke az elhízás fokától függ, de mindenképpen csökkenteni kell a magas energiatartalmú nyersanyagok, élelmiszerek és az ezekkel készült termékek mennyiségét. (méz, lekvár, szalonna, tészták)
Tilos: az alkohol fogyasztása, mivel a magas energiatartalma mellett köszvényes rohamot is kiválthat!
Purinszegény diéta:
- A húsok közül elsősorban a zsírszegényeket javasoljuk: csirke, pulyka, galamb, sertés húsa, tengeri halak. Naponta 10dkg-nál több fogyasztása nem ajánlott. Előfőzéssel purin tartalmuk csökkenthető.
- A hentesáruk közül szintén a zsírszegényeket ajánljuk (gépsonka, sonkás szalámi, Zala felvágott, pulyka java, csirkemell filé, baromfi párizsi és virsli) 5dkg mennyiségben étkezésenként.
- A tej, tejtermékek gyakorlatilag purin mentesek, de ezek közül is a zsírszegényeket részesítsük előnyben:1,5%-os zsírtartalmú tej, kefir, joghurt, sovány sajtok(Óvári, Köményes, Tenkes, Túra sajt) A félzsíros túró korlátozás nélkül ehető. Tejfölt, tejszínt, vajat-ezek magas zsírtartalmúak- csak ízesítésre használjuk.
- A tojás korlátozott mennyiségben, heti 1 -2 db ajánlott.
- A zsiradékok közül az ételkészítéshez elsősorban kevés olaját használjunk. Az ételek sűrítésénél a diétás rántást (szárazon pirított liszt, utólag hozzáadott olajjal) használjuk. Jól alkalmazható a teflonedény és az alumíniumfólia, mert így minimális olaj felhasználásával készíthetők el az ételek.
- A liszt, a kenyér és a rizs mennyiségét főleg magas energiatartalmuk miatt kell korlátozni, különösen a sok zsiradékkal készülteket kell kihagyni az étrendből pl.: hájas tészta , leveses-vajas tészta , vajkrémes torta , stb. A barnakenyér különböző fajtái viszont jól beilleszthetők az étrendbe .
- A burgonya , a zöldség és a gyümölcs főzve , párolva, rakva, töltve, salátának korlátlan mennyiségben felhasználhatóak (a zsírban sültek kivételével ). A szárazbab , sárgaborsó , zöldborsó, lencse, ,szójabab első levét öntsük le, utána kisebb mennyiségben fogyasztható .
- A tea, kakaó, csokoládé, kávé metilxanin-tartalma nem tud a szervezetben húgysavvá átalakulni, így fogyasztásukat nem szükséges korlátozni.
Kímélő fűszerezés:
Ésszerű mértékben kell csökkenteni a sózást! Óvakodni kell az erős fűszerektől (torma, curry, csípős paprika, bors), mert köszvényes rohamot idéznek elő. Az enyhe színt adó fűszerek (borsikafű, sáfrány, kakukkfű) jól felhasználhatóak.
Folyadék:
Fontos napi 2-2,5 liter fogyasztása azért, mert segíti a húgysav kiürülését. Jó hatásúak a lúgos, alkalikus gyógyvizek, pl. Salvus.
AZ ÉLEMISZEREK CSOPORTOSÍTÁSA PURINTARTALOM SZERINT
I. CSOPORT: (korlátlanul fagyasztható )
- Fehérjék, liszt és ebből készült kenyerek
- Barna kenyerek
- Gabonaneműek (búza, rozs, árpa), s ezekből készült pelyhek
- Spenót, kelbimbó, karfiol
- Kukorica, rizs, burgonya
- Főzelékfélék (kivéve: bab, borsó, lencse)
- Gyümölcsök és diófélék
II. CSOPORT: (korlátozott mennyiségben fogyasztható)
- Hüvelyesek (bab, borsó, lencse), spárga,
- Húsok (a halhús is).
III. CSOPORT: (TILOS)
- Borjúmirigy
- Máj, vese, velő
- Olajos hal, szardínia
- Alkohol