Folsav
A terhes vagy szoptató nőknek fokozott folsavszintre van szükségük. Elégséges folsav kialakulása csökkentheti a baba bizonyos születési rendellenességek, különösen a neurális csövek hibáinak kockázatát. Az élelmiszerekben természetesen jelenlévő folsav mellett ajánlatos, hogy a terhes nők naponta 400 mikrogramm (mcg) folsavat kapjanak. Mivel a fehér rizs folsavban gazdag, jobb választás lehet a megnövekedett folsav-szükségletűek vagy azok számára, akiknél a folsavbevitel igen alacsony.
Vesebetegség
A barna rizs több foszfort és káliumot tartalmaz, mint a fehér rizs, így a vesebetegek számára szükség lehet a táplálkozás mindkét tápanyagának korlátozására.
Alacsony rosttartalmú étrend
Az alacsony rosttartalmú étrend ajánlott bizonyos bélrendszeri betegségek esetén, mint például a divertikulitisz és a hasmenés, valamint a gyomor- vagy bélrendszeri műtétek után. A fehér rizs kevesebb rostot tartalmaz, mint a barna rizs, így jobb választás lehet, ha alacsony rosttartalmú étrendre van szükségünk. A barna rizs azonban viszonylag alacsony rostokban, így mindkettő jó választás lehet.
Magas rosttartalmú étrend
Ezzel ellentétben, bár a barna rizs csak kissé magasabb a rostokban, mint a fehér rizs, jobb választás lehet, ha egy személynek nagy rosttartalmú étrendet kell fogyasztania. A rost segíthet az egészségesebb koleszterinszint és a súlykezelés előmozdításában. Ez is megkönnyíti a székrekedést.
Jobb táplálkozás
Mivel a barna rizsből nem távolítják el a korpát és a csíráját, így jelentősen magasabb vitaminban és ásványi anyagokban. Így annak, aki általánosságban szeretné étrendjének minőségét javítani, inkább a barna rizs ajánlott.
Összességében a barna rizs sokkal egészségesebb választás, mint a fehér rizs. Előfordulhatnak azonban bizonyos helyzetek, amikor a fehér rizs jobb választás. Mindkét típusú rizs belefér egy egészséges táplálkozásba. Míg a barna rizs több rostot tartalmaz, mint a fehér rizs, mégis teljes értékű gabona. Ez jó választás lehet azoknak, akik több teljes értékű gabonát szeretnének hozzáadni étrendjükhöz, de jelenleg nem fogyasztanak sok rostot. A rostbevitelt fokozatosan és megfelelő folyadékbevitel mellett kell növelni. Ez segít megelőzni olyan tüneteket, mint a hasmenés, székrekedés, és a puffadás.