Honnan lehet tudni, mikor van itt az ideje, hogy megszabadítsd tested a felgyülemlett salakanyagoktól, lerakódásoktól, méreganyagoktól, parazitáktól?
A lerakódott káros anyagok a bélrendszerben azért veszélyesek, mert a vastagbél nyálkahártyája és a vérerek között nincs semmilyen tisztítószerv, így a mérgek közvetlenül a keringésbe jutnak és egész szervezetünkben lerakódva a felsorolt tünetek okozóivá válhatnak:
-Rossz emésztés
-Túlsúlyosság, elhízás
-Gyakori szélgörcs
-Visszatérő fejfájás
-Aranyér
-Ingerlékenység
-Gyakori megfázás
-Gyenge immunrendszer
-Parazita fertőzés
-Kimerültség
Sokan nem is gondolják, hogy a bélrendszerben nem csak a tápanyagok felszívódása és emésztése történik hanem itt található az immunrendszerünk 60-70%-a is. A béltisztítás elmaradása sok olyan komoly egészségügyi problémát felvet amely megkeseríti hétköznapjainkat.
Ilyenek lehetnek például a rendszeres, nem múló székrekedés, hasmenés, puffadás, gyomorégés, fáradtság, elhízás vagy visszatérő fejfájás.
Számtalan olyan élelmiszerhez adott anyaggal találkozunk naponta, amelyek a kevés mozgás és a rendszertelen, rossz táplálkozás következtében lerakódnak a bélrendszerben és nekünk kell azokat kitakarítanunk onnan!
Mégpedig minél gyorsabban! Az adalékok, ízfokozók, színezékek, az extra mennyiségű cukor különösen fontossá és időszerűvé teszik a bélrendszer rendszeres karbantartását.
Milyen előnyökkel járhat a béltisztítás és méregtelenítés?
-Immunrendszer felerősödhet
-Szorulás, székrekedés megszűnhet
-Paraziták kiűzésével a bélcsatornából
-Laposabb has elérésével
-Emésztési zavarok csökkentésével
-Javulhat az alvás minősége
-Kimerültség, levertség, fáradtság csökkenésével
-Mérgező anyagok távozásával a szervezetből
-Pattanások, bőrproblémák javulhatnak
-Savas visszafolyás (reflux) javulhat
-Kellemetlen lehelet, rossz szájíz elmúlhat
-Bélgázok illetve puffadások csökkenhetnek
Rostok - béltisztítás főszereplői!!!
Magyarországon a felnőttek számára ajánlott átlagos napi rostbevitel: 25-30 gramm (ez kb. egy kilogramm zöldségnek vagy 5-10 dkg korpának felel meg), de minimum 15 g.
Az ideális mennyiség függ a környezettől, az életmódtól, az életkortól stb., ez magyarázza, hogy bizonyos országokban vagy egyes élethelyzetekben (pl. fogyókúra kapcsán) más-más mennyiséget ajánlanak.
A rosthiányos táplálkozás rövidtávon székrekedést, hosszútávon elhízást, cukorbetegséget vagy akár vastagbélrákot is okozhat. A rostok olyan növényi eredetű szénhidrátok, amelyeket a szervezetünk nem képes megemészteni, ezért eljutnak a vastagbélbe.
Mi szükség van rájuk, ha végül is emésztetlenül távoznak a szervezetünkből? Többféle jótékony hatásuk is van, ezért annyira fontos a rostokban gazdag táplálkozás:
1. Hatékonyabbá teszik a víz megkötését
2. Segítik az elfogyasztott ételek felszívódását a bélműködést, az emésztést.
3. Felszívják az epesav sóit és a koleszterint
4. Megkötik az emésztéskor termelődő gázok egy részét.
Tisztítani, karbantartani rendszeresen ajánlott, még akkor is, ha úgy érezzük, minden a legnagyobb rendben van.
A növényi rostokat nem véletlenül nevezik a bélrendszer „kéményseprűinek”.
Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző