Fürdés vagy átöltözés közben gyakran pillanthatunk meg olyan foltokat testünkön, amelyekről biztosan tudjuk, hogy korábban nem voltak ott. Nem kell azonban mindjárt megijedni – sok ilyen felületi elváltozás teljesen ártalmatlan, és habár általában érdemes kímélni őket, nem kell máris műtétekre vagy bőrrákra gondolni.
Ha egy ilyen új bőrfoltot veszel észre magadon, akkor érdemes megnézetni azt egy bőrgyógyásszal. A legtöbb esetben nincs mitől félned, de ha a probléma súlyosabb, akkor fontos, hogy minél hamarabb egy szakember elé kerüljön. Íme néhány nem kifejezetten veszélyes (és egy pár komolyabb) bőrelváltozás, amiket jobban teszel, ha megnézetsz egy szakemberrel!
Bőrfüggelék
A bőrfüggelékek ártalmatlan kinövések, amik gyakran csoportosan jelennek meg. Egyetlen valódi hátulütőjük, hogy ha rossz helyre nőnek ki (például egy melltartó csatja alá) akkor a ruhák viselése kellemetlen irritációval járhat, a folyamatos dörzsölés pedig gyulladáshoz vezethet. Ha szeretnél megszabadulni tőlük (ha nincsenek rossz helyen, akkor nem muszáj), akkor semmiképpen ne próbáld levágni vagy lekaparni őket – keress fel egy bőrgyógyászt, aki biztonságosan és szakszerűen eltávolíthatja őket.
Szemölcs
A szemölcsök makacs bőrkinövések, amikért a humán papillomavírus (HPV) felelős, és a test számos pontján megjelenhetnek. A legtöbb esetben teljesen ártalmatlanok és fájdalmat sem okoznak, de ha kellemetlen helyeken bukkanak fel (talp, nemi szervek), akkor a séták és egyéb hétköznapi tevékenységek különösen kellemetlenné válhatnak. Mint minden más bőrkinövést, ezeket sem szabad saját magadnak leszedni, mert súlyos fertőzéseket okozhatsz vele – egy bőrgyógyász számára nem jelent gondot eltávolításuk.
Dermatofibroma (fibróma)
A fibrómák általában a karokon és a lábakon jelennek meg és rózsaszín vagy barna színűek. A rostos, duzzadt kinövés rovarcsípések, befelé növő szőrszálak, vagy egyéb okokból is kialakulhat. Szerencsére ezek a duzzanatok sem jelentenek veszélyt, de mivel könnyű összetéveszteni őket egy anyajeggyel, így fontos, hogy egy bőrgyógyász megállapítsa róla, hogy melyik. Erre azért van szükség, mert a fibrómák nem alakulhatnak át rosszindulatú melanomákká, az anyajegyek viszont igen. A következő oldalon folytatom!
Májfolt
A májfoltok általában a bőr azon felületein alakulnak ki, amelyeket a nap rendszeresen ér (arc, kezek, lábak, nyak, stb.) Habár a napfény hatására bukkannak fel, nem fejlődnek tovább bőrrákká. Sajnos nem mindig lehet megkülönböztetni őket az anyajegyektől, amelyek viszont elrákosodhatnak, és változatos elhelyezkedésük miatt megvizsgálni sem olyan egyszerű őket saját testeden. Kérd bőrgyógyász segítségét, hogy tájékoztasson bőröd állapotáról.
Szeborreás keratózis
A szeborreás keratózis egy sötét, pikkelyszerű, kemény, de ártalmatlan kinövés a bőr felületén. Általában a középkorúaknál és idősebbeknél jelennek meg, és egy bőrgyógyász gond nélkül eltávolíthatja őket.
Tinea fertőzés
A Rinea foltok első ránézésre olyanok, mint egy piros anyajegy, vagy bőrelszíneződés. Azonban a Tinea valójában egy gombás fertőzés és számos méretben és formában is megjelenhet a bőrfelületen, ahol nem csak képes egyre több területre szétterjedni, de másokat is megfertőzhet. Szerencsére az enyhébb esetekben nem kell mást tenned, mint követned bőrgyógyászod utasításait, és rendszeresen megmosni/kezelni a fertőzött felületet a felírt készítményekkel.
Cseresznye angioma
A cseresznye angioma lehet egy kis piros pukli, vagy akár egy teljesen lapos folt is. Mindkét verziót a kitágult vérerek összetömörülése okozza. Ezek a kor előrehaladtával jelenhetnek meg, és gyakran családi vonások, tehát ha idősebb testvéreden megjelennek, akkor könnyen lehet, hogy rajtad is előjönnek majd a későbbiekben. Szerencsére teljesen ártalmatlanok, de megkérhetsz egy bőrgyógyászt, hogy távolítsa el őket.
Bazálsis és squamous sejtes carcinoma
Elérkeztünk a problémásabb bőrfoltokhoz. A bazális és squamous sejtes carcinomák a leggyakoribb bőrrákfajták (ugyanis több is létezik), és évente több mint 3 millió embernél állapítják meg őket. Az alapjáraton ártalmatlan anyajegyekkel ellentétben ezek a rákos kinövések gyakran piros színben, pikkelyes, vagy gyöngyszerű külsővel jelennek meg.
Szerencsére ezek a betegségek nem olyan veszélyesek, mint a melanomák, azonnal mutasd meg őket egy bőrgyógyásznak, ha gyanúsnak tartod őket, megváltozik a méretük, a formájuk, vagy vérzeni, viszketni kezdenek.
Melanoma
A melanoma nem olyan gyakori, mint a bazálsis és squamous sejtes carcinomák – csupán a bőrrákos esetek 1%-áért felelős. Azonban akár halálos is lehet, ha nem veszik észre és kezelik időben. A melanomás anyajegyek ismertetőjelei az aszimmetrikus oldalak, nem szabályos szélek, nem egységes színek, egy borsószemnél nagyobb átmérő és folyamatos növekedés. A melanoma az egyik fő oka annak, amiért fontos figyelemmel követni minden új bőrkinövést, amit észreveszel testeden, vagy rendszeresen felkeresni egy bőrgyógyászt, hogy vizsgálja át tested nehezebben elérhető részeit is. Egy-egy ilyen vizsgálat szó szerint életmentő lehet!