Sok-sok elmélet látott már napvilágot a C-vitamin jótékony és bizonyos esetekben kellemetlen (pl. vesekő, köszvény, hasmenés, B12-vitamin felszívódás nehezítése) hatásairól, melyek közül az utóbbiak nagy részét kísérletekkel nem is sikerült alátámasztani.
Az viszont biztos, hogy a szervezetünk számára egy nélkülözhetetlen alkotóról beszélünk. Ezt már az 1930-as években sikerült bizonyítania Szent-Györgyi Albert biokémikusnak, aki megkapta ezért a tanulmányért az orvosi Nobel-díjat.
A C-vitamin szervezetünk egészséges működésében igen sok fontos folyamatot támogat, éppen ezért is fontos, hogy megfelelő pótlásáról mindig gondoskodjunk, és azért is, mert szervezetünk nem tudja raktározni, így a felesleges mennyiség kiürül. De, hogy megértsük, miért is olyan fontos a C-vitamin egészségünk szempontjából, vegyük végig azokat a feladatokat, melyekben az e csodaszer igen hatékonyan részt vesz!
Fertőzésekkel szembeni ellenállást fokozza. Regenerációban és sebgyógyulásban vesz részt.
Antioxidánsként védelmet gyakorol a daganatos betegségekkel szemben. Fizikai és szellemi megterheltség (stresszes állapotok) során fokozottan képződő kártékony szabadgyököket képes hatástalanítani.
Természetes antihisztamin hatásából fakadóan enyhíti az allergiás panaszokat. Kötő- és támasztószövet kollagénjének képzésében is részt vesz. Erősíti és tisztítja az érfalat. Védelmet nyújt a fogínynek. Növekedést segíti. Számos hormon képzésének közreműködője. Részt vesz különbözőanyagcserefolyamatokban. Koleszterinszint csökkentő hatással rendelkezik. Fokozza a vas- és rézfelszívódást.
A javasolt napi mennyiséget nem könnyű meghatározni.
Bár korábban a napi 60-90 mg volt az elfogadott, de a felfokozott életütemünk, a növekvő környezeti ártalmak vagy a helytelen életviteli szokásaink mind jó indokok a napi adag növelésére, akár 500-800 mg-ra is.
Mikor szükséges emelt adag?
A rendszeres napi fogyasztás mellett vannak olyan állapotok, melyekben a C-vitamin-szükséglet egyértelműen növekszik.
Ilyenek például :
terhesség és szoptatás, járvány időszakok, lázas állapotok, fertőzések, műtétek, daganatos betegségek, intenzív testedzés, megnövekedett környezeti stresszhatások (munkahelyi ártalmak, légszennyezettség stb.), rendszeres dohányzás, gyakori alkoholfogyasztás, bizonyos gyógyszerek rendszeres szedése (pl. orális fogamzásgátlók).
Legfőbb forrásai:
- Szerencsére elmondható, hogy helyesen összeállított és jó konyhatechnikával elkészített ételekkel bármelyik évszakban fedezhető a szervezet számára szükséges C-vitamin mennyiség.
- Szinte az összes friss zöldség és gyümölcs bővelkedik ebben a vitaminban (elsősorban a paprika, paradicsom, káposzta, zöldsaláta, brokkoli, kelbimbó, karfiol, sütőtök, spenót, bogyós gyümölcsök, citrusfélék, alma).
- Vannak fűszerek (pl. fűszerpaprika, hagymák, petrezselyem, bazsalikom) és gyógynövények(pl. homoktövis, csipkebogyó, galagonya, csalán), melyek szintén forrásai ennek a vegyületnek.
Naponta többször fogyasszunk ilyen alapanyagokat odafigyelve a hő-, fémérzékenysége miatti helyes elkészítésükre (nyersen vagy párolva fogyasztva, fémedényeket mellőzve)!