Stevia, a természetes cukorpótló
A stevia, azaz a jázminpakóca kiváló helyettesítője a cukornak, és a legjobb, hogy egyéb, régebben használt édesítőkkel – például a szacharinnal szemben teljesen természetes. A paraguayi Amambay-hegység területéről eredeztethető növénynek közel 300 fajtája ismert, ám ezek közül mindössze egy, a stevia rebaudiana rendelkezik bámulatos édesítő hatással.
Az ebből a növényből előállított édesítőszer glikémiás indexe 0, tehát egyáltalán nem emeli meg a vércukorszintet, valamint mivel szénhidrátokat sem tartalmaz, a cukorbetegek is bátran fogyaszhatják. Mivel a cukornál jóval édesebb, ezért az ára láttán sem kell annyira kétségbe esnünk, hiszen jó időre elég lesz egy adag ebből a csodálatos édesítőből.
Kapható folyékony és por változatban is. Mindkettő kiválóan alkalmas mindenre, amelybe eddig cukrot tettünk.
Eritrit, a cukor egészséges és diétás hasonmása
Az eritrit, vagy eritritol ránézésre szinte teljesen megegyezik a kristálycukorral. Azonban egészségtelen társával szemben az eritrit egy olyan cukoralkohol, amely számos növényben megtalálható. A gyümölcsökben, zöldségekben, gombákban és egyes erjesztéssel készült ételekben is előfordul.
Előállítása tehát fermentációval történik, s az így kapott alkoholt a gyártási folyamat legvégén kikristályosítják.
Miért érdemes hát erre az édesítőszerre váltanod?
Mert nem tartalmaz kalóriát, és furcsa mellékízt sem tapasztalhatsz a fogyasztását követően. Ha a szokások rabja is vagy, és megszoktad már a cukor állagát és kinézetét, amennyiben erre az egészséges alternatívára térsz át, egy darabig fel sem fog tűnni a váltás. Csupán alakodon és egészségeden veszed majd észre az idő múltával a változást. Megéri tehát lépni és váltani. Diétázók számára ez az édesítőszer a legmegfelelőbb választás.
Xilit, azaz a nyírfacukor
A xilit, vagy más néven xilitol sokban hasonlít az eritritre, hiszen szintén egy cukoralkoholról beszélünk, azonban a szóban forgó édesítő az aldopentózból származtatott cukoralkohol. Bár sokan nyírfacukorként emlegetik, azonban nem csak nyírfából készülhet, leginkább kukoricából nyerik ki ezt az szert.
Mivel a fogyasztását követően csupán csak jelentéktelen mennyiségben szívódik fel a szervezetben, ezért nem terheli meg az inzulinháztartást. A kristálycukorral szemben glikémiás indexe is nagyon alacsony, így diéta esetén is ajánlott. Sütéshez is remekül alkalmazható, bár a tésztákhoz inkább más édesítőt használjunk. A fogyasztásával óvatosan bánjunk, mert bár az egészségre nem jelent veszély, túlzott bevitele hasmenést okozhat.