A diónak számtalan jótékony hatása van, éppen ezért kellene mindenkinek sokkal többet fogyasztani belőle! Azt viszont kevesen tudják, hogy ha csíráztatjuk a diót, akkor akár százszorosára is növelhetjük értékét, nézzük, hogyan, és miért!
A dió jótékony hatásai
A dió hatalmas előnye az, hogy isteni finom, ropogós csemege, ezért a gyerekek és a felnőttek körében is kedvelt. A diót már az ókori görögök is ismerték: kutyaharapás gyógyítására és féregűzőként használták. A rómaiak is tisztelték, innen ered nevének (Juglans) jelentése „Jupiter makkja”. A középkorban elsősorban magját fogyasztották, emellett reuma és idegpanaszok ellen teát is készítettek belőle. Hazánk népi gyógyászatában gyakran alkalmazták a diót, belsőleg vértisztítóként, bél- és gyomorhurut ellen, külsőleg sebkezelésre.
A diólevél és a termésfal fő hatóanyagként juglont, flavonoidokat, cseranyagokat, kevés illóolajat és C-vitaminttartalmaz. A juglonnak igen erős festő hatása van, diófapácot készítenek belőle. Erős színező hatását magunk is tapasztalhatjuk, diószedés közben, amikor a dió héja barnára színezi a bőrünket. A növény juglon tartalmának tudható be allelopátiás hatása is: gátolja más növények fejlődését. Ezért a diófák közvetlen közelében általában nincs más fa, bokor, de gyakran a fű sem nő ki alattuk.
A dió gyümölcse, azaz a magja, is számos értékes anyagot tartalmaz: telítetlen zsírsavakat, fehérjét, ásványi anyagokat (Mg, K, Ca), és vitaminokat (E-, B-vitamin). Gyógyhatását tekintve többek között gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, összehúzó hatású. Tea formájában fogyasztva elsősorban gyomor- és bélhurut, hasmenés kezelésére használják. Most pedig nézzük, miért jó, ha csíráztatjuk a diót, a következő oldalon azt is elmondom, hogyan csíráztathatod, megéri lapozni egyet!
A csíráztatásról röviden
A csírák egyre jobban kerülnek be a köztudatba, nem is baj ez, ugyanis a csíráknak számtalan áldásos hatásuk van szervezetünk számára! A csírák azért különlegesek, mert a kifejlett növény esszenciáját tartalmazzák, hihetetlenül gazdagok ásványi anyagokban, enzimekben, vitaminokban, éppen ezért kiemelkedő az egészségvédő hatásuk. Többek között elősegítik a tápanyagok felszívódását, és a salakanyagok kiürülését a szervezetünkből, rendszeres fogyasztásuk kedvezően hat a vérnyomásra, és csökkenti egyes érrendszeri megbetegedések kockázatát. A csírázó magvak enzimtermelése eléri azt a legmagasabb szintet, amit a növény a fejlődése során már nem lép túl. Előnye az, hogy pár nap alatt eredményt érhetünk el, nem kell hónapokat várni a „termésre”.
A dió csíráztatásáról
A dió csíráztatásához szükségünk lesz dióra, még pedig legalább egy kilóra! A diókat tegyük egy tálba, majd töltsünk rá annyi vizet, hogy minél jobban ellepje. Ezután más dolgunk nincs, mint várni, legalább két hétig kell így ázniuk a dióknak. Közben ügyeljünk arra, hogy napfény érje a tálat, minél többször, ideális hely az ablakpárkány. A két hét alatt nézzük a víz mennyiségét, és 3-4 naponta cseréljük ki a vizet. Ha letelt a két hét, készen is vagyunk, és már fogyaszthatjuk is a finom diókat! Reggel és este érdemes enni belőle, 3-3 szemet! A csíráztatott dió hihetetlen energiával tölti fel a szervezetet, erősíti az immunrendszert, és segíti a méregtelenítést, és lassítja a sejtek, szövetek öregedési folyamatát. Próbáljátok ki minél hamarabb!