Néhány szó az ecetről
Az ecet a gasztronómiában való széleskörű felhasználása mellett egyik legősibb csodaszerünk, melyet egészségünk megőrzésére és betegségek leküzdésére alkalmazunk. Élettani hatásáról szóló feljegyzések egészen az ókorig nyúlnak vissza.
Az ecet ecetsav tartalma, nyomelemei és ásványi anyagai együttesen segítik egészségünk megőrzését. Az enzimeknek köszönhetően az ecet gyorsítja a szervezetben zajló kémiai folyamatokat, benne lévő kalcium fontos a csontritkulás megelőzése szempontjából, a magnézium erősíti a szívet, a vas jó a vérnek, a kálium pedig sejt- és szövetnövelő, energiát ad a mindennapokra.
Az ecet jótékony hatásai
Emésztést és fogyást segítő
Baktériumölő, fertőtlenítő
Gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató
Vércukorszint kontrolláló
Vérkeringés élénkítő
Felveszi a harcot a rák ellen
Koleszterincsökkentő, vérnyomás kontroll
Ecetfajták
Balzsamecet
A balzsamecet a mediterrán konyha elengedhetetlen hozzávalója. Európa déli országaiban nehéz olyan salátát rendelni, mellyen nem található meg az olívaolaj leghűbb társa, a balzsamecet. Ha viszont a konyháról ecet nélkül kerülne is ki, az asztalon biztosan megtalálod. Eredetileg Olaszországból származik, az először igen édesre érlelt Trebbiano szőlő ecetesítésének végtermékeként. A balzsamecet ecetes jellege ellenére kifejezetten édes, rengeteg kálium van benne és igen magas az antioxidáns tartalma.
Almaecet
Az alma az egyik legegészségesebb gyümölcs, mely egész évben kapható élelmiszerboltokban, zöldségeseknél. Az almaecet is hasonló erényekkel rendelkezik – az alma minden jótékony összetevőjét tartalmazza, így az összes ecetfajta közül az almaecet rendelkezik a legideálisabb egészségtani hatásokkal. Fogyasztása tehát nem csupán kellemes íze miatt ajánlott.
• a vas a vérnek,
• serkenti a sejt-és szövetnövekedést,
• segíti az emésztést,
• kalciumtartalma miatt fontos a csontritkulás megelőzésének szempontjából,
• lassítja az öregedést és segít megelőzni az öregedéssel járó betegségeket,
• a benne lévő enzimeknek köszöngetően gyorsítja a szervezetben zajló kémiai folyamatokat,
• a benne lévő magnézium a szívnek szükséges,
• a kálium pedig segít leküzdeni a vitaminhiány miatti fáradtságérzetet.
Gyógynövényes ecetek
A gyógynövényekből készült ecet elsősorban gyógyászati célokra alkalmazhatóak. Leggyakrabban zsályából, oregánóból, kakukkfűből, illetve rozmaringból készítenek, így az ecetek a kiindulási gyógynövények jótékony hatásaiban gazdagok:
• megölik a gombákat, a baktériumokat, illetve más kórokozókat.
• védelmet jelentenek az influenzás és náthás időszakokban,
• fertőtlenítő hatásúak
• segítenek a torok-, illetve az ínygyulladás megszüntetésére – öblögetve,
• csökkentik a gyulladás mértékét,
Vörösborecet
A legújabb kutatások fényében a napi egy deci vörösbor kifejezetten egészséges. Többek között erősíti a szívet és remek vérképző. A bortól a vörösbor ecet sem marad el sokkal jótékony hatásainak tekintetében. Évszázadokon keresztül általános gyógyírként használták, majd univerzális öregedésgátlóként vált híressé, mára azonban bizonyításra került, hogy alkalmazása valóban egészséges. Nincs benne nátrium, koleszterin és teljesen zsírmentes. Használható só helyett, és kiváló segítség, ha csökkenteni szeretnéd a koleszterinszinted, valamint védeni kívánod szíved állapotát.