Ha legközelebb megfordul a fejedben a henyélés gondolata, akkor csak jusson eszedbe ez a néhány ijesztően motiváló tény az edzés hanyagolásáról!
A legjobbakkal is megeshet, hogy egy sérülés vagy szimplán az idő hiánya miatt egy kicsit hanyagolja az edzést. Az ünnepek környékén még mentségünk is van, hogy elhalasszuk a testmozgást.
Viszont az egy-két napos kihagyás gyakran elnyúlhat hetekig, hónapokig, ami miatt úgy érezheted, hogy megint a nulláról kell kezdened. Az amerikai felnőtt lakosság mintegy 25-35%-a abbahagyja az edzést 2-5 hónap után, tehát ez a jelenség elég gyakori, és a világ többi része is hasonlóan aggasztó arányokat mutat.
Lássuk az alábbiakban, hogy milyen hatással lehet az ember testére az edzés folyamatos mellőzése! Öt remek indok a rendszeres edzésre!
A szív- és érrendszeri aktivitás csökken
Az aerobik edzések fő célja, hogy a növelje az oxigénellátást a vérből az izmokba. A VO2 max-ként ismert folyamat 1-2 hét pihenés után lelassul. A szív kapacitása is csökken ilyenkor. 3-4 hét mozgásszegény életmód után a pihenő állapotban lévő szívverés négyről 15-re nő, a vér mennyisége pedig 24 óra alatt 5%-kal, 2 hét múlva 20%-kal csökken.
A rugalmasság hamar elvész
A nyújtó gyakorlatok abbahagyása után viszonylag hamar búcsút inthetünk a hajlékonyságnak. Az izmok és inak ilyenkor ugyanis összehúzódnak alapvető pihenő helyzetbe. Ez főként az ülő munkát végző embereknél fordul elő. Akik azelőtt rendszeresen végeztek gyakorlatokat, a rugalmasság elvesztését már 3 napon belül is érezhetik, ami 2 hét elteltével egyre jobban fokozódik. Nyújtó gyakorlatokat hetente legalább háromszor érdemes végezni.
Csökken az erőnlét
Az erősítő gyakorlatok hiányát akár napokon belül is érezhetjük izmainkban. Amennyiben nincsenek rendszeres megerőltetésnek kitéve, az izmok elkezdik elveszteni a bennük lévő fehérjéket, amik a véráramba kerülnek, majd a salakanyagokkal együtt távoznak a szervezetből. Az izmok fehérjéiben kicsi, de jelentős csökkenés mutatkozik 72 órán belül. Akik hosszabb ideje végeznek ilyen gyakorlatokat, ez a folyamat lassabban következik be, mint azoknál, akik nemrég kezdtek el edzeni.
Az állóképesség gyorsabban csökken betegség esetén
Az egészséges, rendszeres testmozgást végző emberek lassabban veszítenek izomtömegükből. Így a szív- és érrendszeri panaszok is lassabban jelentkeznek, mint azoknál, akik betegég vagy sérülés miatt egyik pillanatról a másikra hagyták abba az edzést. A betegségek, sérülések ugyanis sokkal jobban megviselik a szervezetet, mint a pihenés, amikor egészséges az ember. Csontrepedés, műtét vagy egyéb probléma miatt, ami miatt ágynak eshetünk, a teljes felépülés akár 1-2 évig is eltarthat.
A korosodás hatással van az állóképesség csökkenésére
Az általános erőnlét és állóképesség kétszer gyorsabban csökken a kor előrehaladtával. A növekedési hormonok termelésének csökkenése miatt a felépülés is tovább tart. Mindemellett a stressztűrő képesség is csökken a kortizol, vagy hidrokortizon-szint csökkenése miatt. Ezek miatt tovább tarthat az edzés utáni fáradtság és a sérülésekből való felépülés.