Az, hogy te eldöntöd, hogy edzeni szeretnél, egy nagyon szép elhatározás. Valójában döntés szintjén majdnem olyan, mintha azt mondanád, hogy te autót fogsz vezetni. Ahhoz, hogy autót vezethess forgalomban, előbb Kresz vizsgát kell tenni, majd rutin pályán gyakorolni és végül jöhet élesben a forgalom. Az edzés sem annyira egyszerű, hogy felveszed az edzőcipőt, beállsz a nappaliba, benyomod a dvd-t és hajrá. Van pár fontos dolog, amit nem árt figyelembe venni, ha már mindenképp szeretnéd egészségesebbé és fittebbé tenni magad.
Fontos az egészséged és ezért kell nagy hangsúlyt fektetni a prevencióra, más néven a megelőzésre. Ez lesz az a rész, ahol meg kell tanulni a gyakorlatok helyes végrehajtását, sokszor elismételni, apró korrekciókat végezni és csak ezután lehet élesben, edzés közben csinálni.
Nem hiszed? Vagy neked ez túl időigényes?
Oké, kit érdekel alapon, csak kezdj neki, aztán majd lesérülsz, meghúzod a derekad, tönkre megy a térded… de persze neked se időd se kedved tanulni.
Nem csak a megelőzés a fontos, hanem az esetleges sérülések kezelése is. Sokan nem képesek megérteni, de a sérülést ki kell pihenni, meg kell gyógyulni. Igen, van olyan, hogy egy sérült testrészt elkezdenek edzeni, de ez valójában nem azt jelenti, amit az átlagember csinál, hogy újra kezdi a hajtós programját, hanem komoly rehabilitációt, ami általában gyógytornász felügyeletével zajlik.
Ez az ára annak, ha nem gondolkozol, nem tanulsz, nem figyelsz és lesérülsz. Persze, itt is lehetsz okosabb, mint egy ötödikes, hiszen te jobban ismered a tested, de a világ tele van olyan elhízottakkal, akiknek már tiltva van a sport, mert sikeresen tönkretették magukat egy sérülésre ráedzéssel. Mindezt azért, mert nem bírtak 5-6 hetet kihagyni. 5-6 hét szemben egy egész élettel…szerintem kibírható. További hasznos dolgok a következő oldalon.
Az edzésnek komplexnek kell lenni. Nem lehet csak egy dolgot csinálni, mert a tested hozzászokik. Az erősítő típusú edzésekben pont az a jó, hogy akár még játékos gyakorlatokkal is, de mindent lehet velük fejleszteni.
Rá lehet menni a gyorsaságra például agility létrás gyakorlatokkal. Ez valamilyen szinten a mozgáskoordinációdat is fogja javítani, köszönhetően annak, hogy bonyolultabb lépésekkel is lehet használni.
Fejleszteni kell az állóképességet. Nagy tévhit, hogy ezt csak kardió edzéssel lehet megtenni. Nyomkodj 4 ütemű fekvőtámaszt, guggolásból felugrást, tegyél a tabatába ugrókötelezést… meg fogsz lepődni, de már pár alkalom után érezni fogod a pozitív hatást, hogy nem fulladsz ki olyan gyorsan a hétköznapokban sem.
Pozitív hozadéka az egésznek, hogy javulni fog a testforma, az izom és zsír aránya a testeden. Ez alapból magával hozza azt is, hogy jobban fogsz kinézni, mert beindul a fogyás, kezd lepucolódni a felesleg. Egyre fittebb ember benyomását kelted majd. Javul a tartásod. Megerősödnek a gerinc melletti izmok, amik leveszik a terhelést a gerincedről, jelentősen javítva az esetleges hátfájásos panaszokat.
Ha van sérülésed, előbb gyógyulj meg, addig semmit ne kezdj el! Amikor elkezded, akkor az első mindig a tanulás és gyakorlás legyen, csak aztán állj neki! Válaszd ki a legkomplexebb edzést, hogy minden területen fejlődj!
Így a legegyszerűbb elérni a vágyott alakot!
A te tested, a te döntésed!
Szerző:
Kiss Sándor, Sasa