Nem fér hozzá kétség, hogy a levesek a legősibb ételek közé tartoznak. Mint kiderült, jó eséllyel már időszámításunk előtt 20 ezer évvel is készítettünk leveseket a gyűjtögetések és vadászatok során beszerzett hozzávalókból.
A levesek pedig nem véletlenül maradtak velünk az agyagedények feltalálásától az éttermi láncok elterjedéséig. Ezen ételek előnyeit már őseink is ismerték, és ha nem is értették teljes mértékben a működésüket, hatásukat garantáltan érezték magukon. De miről is van szó? Lássuk csak!
Tele vannak tápanyagokkal
Egy levesbe rengetegféle zöldség, gyümölcs, és mindenféle termés is belefőzhető, nem is beszélve a húsokról. Egy ilyen gazdag egyveleg rendszerint tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, fehérjékkel, antioxidánsokkal, és rostokkal is.
Hidratálják a szervezetet
A javasolt folyadékmennyiség természetesen levesek elfogyasztásával is pótolható.
Laktatók
A levesek segítenek a súlycsökkentő projektekben, hiszen általában kevés bennük a kalória és a zsír. Előételként a levesek segítenek előbb elérni a jóllakottságérzetet, megakadályozva hogy túl sokat fogyassza a főételből, és hogy két főétkezés között „bűnbe ess”.
Egyszerűen elkészíthetők
A legtöbb leves szerencsére könnyedén elkészíthető, hiszen általában nincs más dolgod, mint összeönteni az összetevőket egy lassú főzőedénybe, és várni (persze azért ennél valamivel komplikáltabb a téma, de lénygében erről szól a dolog). Ha te is a levesek szerelmese vagy, vagy csak szeretnéd kipróbálni magad a konyhában, esetleg valami egészségesebbre vágysz, akkor lapozz a következő oldalra, ahol mutatok néhány egyszerű levest recepttel, amiket meg kell kóstolnod!
Ez az ízletes fogás mindössze 20 perc alatt kész, és bármelyik kínai étterem megirigyelné. Elkészíthető vegetáriánus és húsos verzióban is!
Amire szükséged lesz
- 8 bögre csirke vagy zöldség alaplé
- 230g shiitake gomba (vagy baby bella gomba), vékonyra vágva, szárak nélkül
- 230g bambuszügy, leszűrve (opcionális)
- 1/4 bögre rizsecet (ízlés szerint akár több)
- 1/4 bögre alacsony sótartalmú szójaszósz
- 2 teáskanál őrölt gyömbér
- 1 teáskanál chilis fokhagymaszósz
- 1/4 bögre kukoricakeményítő
- 2 nagy tojás, habosra verve
- 230g főtt marhahús
- Vegetáriánus opció: 230g kemény tofu, 1 centis kockákra vágva
- 4 zöldhagyma, vékonyra vágva
- 1 teáskanál pirított szezámolaj
- Só és feketebors (vagy fehérbors)
Elkészítés
- Tegyél félre 1/4 bögre alaplevet későbbi felhasználásra.
- A maradék alaplevet öntsd egy nagy fazékba, és add hozzá a gombákat, a bambuszrügyeket (ha használsz), a rizsecetet, a szójaszószt, a gyömbért, és a chilis fokhagymaszószt. Keverd őket össze alaposan. Ez után melegítsd fel közepes lángon forráspontig.
- Míg a leves melegszik, keverd össze egy habverővel a félretett alaplevet és a kukoricakeményítőt egy kisebb tálban, amíg teljesen puhává nem válik a keverék. Amikor a leves eléri a forráspontját, keverd bele a keményítős alaplevet, és kevergesd egy percig, vagy amíg a leves sűrűbbé nem válik.
- Kevergesd tovább a levesd körkörös mozdulatokkal, majd lassan öntsd bele a felvert tojásokat (vékony csíkban), hogy kis „tojásmasnik” alakuljanak ki a levesben. Ez után keverd hozzá a marhahúst (vagy tofut), a zöldhagymák felét, és a szezámolajat.
- Ezután ízesítsd ízlés szerint a levest sóval és borssal. Ha savanyúbb ízt szeretnél, akkor adj hozzá még egy vagy két evőkanálnyi rizsecetet, ha pedig csípősebbet, akkor több chilis fokhagymaszószt.
- A maradék zöldhagymákkal díszítve tálald.
Magas fehérjetartalom, kevés zsír – ez a vasban és B-vitaminokban gazdag sárgaborsóleves kiváló bármelyik családi ebéd idejére.
Amire szükséged lesz
- 8 bögre víz
- 1 nagy csontos sonka
- 2 bögre szárított sárgaborsó
- 2 nagy répa, hámozva, apróra vágva
- 2 közepes hagyma, apróra vágva
- 2 nagy zellertörzs levelekkel, apróra vágva
- 1 nagy babérlevél
- 2 marhahúsleves kocka
- 1 teáskanál só
- 1/4 teáskanál fekete borsszem, porrá őrölve
- 1 csipetnyi száraz kakukkfű
Elkészítés
- Áztasd be a borsókat hideg vízbe, majd (a víz nélkül) öntsd át őket egy nagy fazékba.
- Mérj ki 8 bögre vizet és öntsd a borsókra.
- Forrald fel, majd vedd le a tűzről. Ez után takard le és hagyd állni egy órát.
- Ismét forrald fel a fazék tartalmát.
- Add hozzá a sonkát csontostól, a répákat, a hagymákat, a zellert, a babért, a leveskockákat, a sót, a borsot és a kakukkfüvet.
- Vedd lejjebb a hőmérsékletet a fazék alatt, hogy éppen forráspont alá kerüljön, majd takard le, és főzd így 1-1,5 órán át, eközben pedig időnként keverd át.
- Vedd ki a csontot, és vágj le róla minden maradék sonkát kisebb, falatnyi darabkákra, amiket ez után dobj vissza a levesbe. A csontra már nem lesz szükséged.
- Ha vannak nagyobb sonkadarabok a levesben, akkor vedd ki, vágd kisebbre, majd helyezd vissza őket.
- Vedd ki a babérlevelet – erre sem lesz már szükséged.
- Ízesítsd a levest ízlés szerint.
Ha pürés állagúként szeretnéd fogyasztani, akkor öntsd át a levest egy turmixba, és pürésítsd, vagy fogyaszd simán levesként. Ha a leves túl sűrű, akkor öntsd fel egy kevés vízzel. Ha a csonton nincs elég sonka, akkor külön sonkát is hozzáadhatsz főzés közben.
A kókusztej, a curry, és a kömény remekül kiegészítik a pézsmatök ízét! Íme India jellegzetes ízei egy 20 perces receptben!
Amire szükséged lesz
- 1 teáskanál olívaolaj
- 1/2 teáskanál pörkölt kömény
- 1/2 teáskanál garam masala
- 2 teáskanál madras curry por
- 1/2 közepes méretű hagyma, apróra vágva
- 2 gerezd fokhagyma, apróra vágva
- 2 bögre feldarabolt, hámozott pézsmatök
- 1 bögre kókusztej
- 3 bögre zsírmentes zöldség, vagy csirke alaplé
- Só és bors, ízlés szerint
- Feldarabolt friss koriander (opcionális)
Elkészítés
- Öntsd az olajat egy nagy fazékba, és helyezd közepes tűzre.
- Amikor az olaj felforr, add hozzá a hagymát, a fokhagymát, és pirítsd meg őket.
- Add hozzá a köményt, a masalát, és a madras curry port, majd keverd őket össze alaposan – egy percig főzd eközben őket.
- Öntsd hozzá az alaplevet, a kókusztejet, a tököt, majd fedd le a fazekat, és főzd ezeket addig, míg a tökök puhává nem válnak (nagyjából 12-15 perc).
- Vedd le a fedőt, majd egy botmixerrel keverd pürés állagúvá a levest.
- Ízesítsd sóval és borssal, tálaláskor pedig diszítsd a korianderrel.