notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Egészséges táplálkozás a karantén idején a WHO ajánlása alapján- így étkezz egészségesen a karanténban

hirdetes

Egészséges táplálkozás a karantén idején a WHO ajánlása alapján

VN
Egészséges táplálkozás a karanténban

Egészséges táplálkozás a karanténban: Fogyassz sok rostot

A rostok elősegítik az emésztőrendszer egészséges működését, és segítenek tovább jóllakott maradni, megelőzve ezzel a túlevést. A gyümölcsök és zöldségek általában nagy mennyiségben tartalmaznak természetes rostokat, ahogy a lencsék és a teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek is. Ez utóbbiak tészták, kenyerek és egyéb élelmiszerek formájában is megjelenhetnek, és egészségesebbek, mint a feldolgozott gabonákból készült alternatíváik.

Egészséges táplálkozás a karanténban: Igyál sok vizet

A szervezet megfelelő hidratálása még akkor is fontos, amikor épp nincs világjárvány. Ahol csak teheted, és tudod, hogy biztonságos, fogyassz csapvizet, hiszen ez a legolcsóbb módja a megfelelő hidratálásnak. A palackozott vízzel szemben továbbá nem termel hulladékot sem.

Már azzal is sokat tehetsz egészségedért, ha az ízesített üdítők helyett inkább csapvizet iszol, ha szomjasnak érzed magad. Persze ezeket is feldobhatod egy kicsit, például néhány szem fagyasztott gyümölccsel vagy egy szelet citrommal, uborkával, illetve akár levendulával vagy más fűszerrel.

Kerüld a magas koffeintartalmú italokat (kávék, erős teák, energiaitalok), ezek ugyanis kiszáríthatják a szervezetet, és zavarhatnak az alvásban is.

hirdetes

Egészséges táplálkozás a karanténban: Kerüld az alkoholt, vagy legalább ügyelj a mértéktartásra

Az alkohol egy minden mennyiségben káros tudatmódosító szer, ami könnyedén függőséget okozhat, ráadásul az immunrendszert is gyengíti. A rendszeres és nagymértékű alkoholfogyasztás tehát jelentősen csökkenthetei a szervezet védelmét a COVID-19 és más vírusok, fertőzések ellen.

Az alkoholt általánosságban érdemes kerülni, de főleg a karantén időszakában jelenthet veszélyt. Mivel pszichoaktív vegyület, az alkohol az ember szellemi állapotára és döntéshozására is hatással van, ráadásul fizikai veszélyhelyzeteket is teremthet (esések, stb.) A bezártságban egyébként is gyakran feszült kedélyek mellett az alkohol csupán olaj a tűzre, és az indulatok sajnos hamar tettlegességbe léphetnek át a szesz hatása alatt.

Az alkohol továbbá fokozza a karantén bevezetése óta elterjedt depresszió, szorongás és pánik tüneteit is, tehát fogyasztása semmilyen indokból nem javasolt rövid vagy hosszútávon (még ha átmenetileg az ember úgy is érzi, hogy oldja a stresszt).

Az alkohol továbbá bizonyos gyógyszerek hatását is csökkentheti, miközben másokat veszélyesebbé tehet. Semmiképpen nem ajánlott tehát alkoholt és gyógyszereket együtt fogyasztani egymással, ugyanis az alkohol a máj működését is befolyásolja.

hirdetes

Az alkohol semmilyen mennyiségben vagy formában nem nyújt védelmet a koronavírus (COVID-19) ellen, és nem számít alapszükségletű élelmiszernek sem.

Egészséges táplálkozás a karanténban: Érezd jól magad a családi étkezések során

A COVID-19-nek köszönhető otthonlét során a családok is több időt töltenek együtt, ami lehetőséget kínál a közös családi étkezésekre is. A családi étkezések remek alkalmakat kínálnak a szülők számára, hogy jó példát mutassanak a gyerekeknek, és hogy megerősítsék a családtagok közötti kötelékeket.

Érdemes ezt az időt arra használni, hogy megismertesd a gyerekeket az egészséges táplálkozással, és akár be is vond őket a sütés-főzés folyamataiba, ha már elég nagyok ehhez. Amellett hogy eközben is együtt van a család, fontos leckéket tanulhatnak arról, hogy mit hogyan érdemes elkészíteni és fogyasztani, illetve hogy hogyan bánjanak biztonságosan az élelmiszerekkel, és hogyan tárolják azokat.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Aromafürdő

  A fürdővízhez gyógynövényeket és illóolajokat adagolnak a fürdővízhez, éppen... Tovább

Zsírsejt

A zsír kötőszövetként fontos szerepet tölt be az életünkben és a testünkben zajló... Tovább

Tovább a lexikonra
diéta egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás éhezés élelmiszer életmód elhízás étrend kalóriabevitel táplálkozás túlsúly