A hetedik év a házasságban
Szerencsére ma már nincs megszabva, hogy a nőnek mikor kell férjhez mennie, és mikor kell gyereket szülnie. Mégis alkalmazkodik az ember egy bizonyos ritmushoz - anélkül, hogy tudatosulna. Az élet egyes elemei (tanulás, munkába állás, párválasztás, családalapítás, költözködés, karrier, hobbik) ritkán tartanak pontosan hét évig. Aki figyelmesen elemzi saját sorsát, észreveheti, hogy nagyjából ugyanolyan időközönként történt valami új - valami, amitől az élet nem lesz unalmas, egyhangú. Bizonyos zavarok kizárólag válsághelyzetekben mutatkoznak meg. Ha a ciklus egy-egy szakasza túl sokáig tart, úgynevezett “állóvízről” lehet beszélni. Valami hiányzik. Azok az anyák, akik kezdetben teljesen átadták magukat a gyermeknevelésnek, új kihívások után néznek, miután a kicsi iskolába megy. A munkahelyi kiégés, amely sokak szerint hét év után következik be, szintén biztonsággal jelzi, hogy valami új dolognak kellene kezdődnie. A házasság elátkozott hetedik éve sem babona csupán. Statisztikai adatok bizonyítják, hogy a párok többnyire ebben az évben válnak el. A pszichológusok tehát azt tanácsolják, hogy mindig új kihívásokat kell keresni, és soha nem szabad a kelleténél tovább egyetlen feladatra összpontosítani.
Aki tisztában van saját ritmusával, és megtanul vele együtt élni, akár fontosabb döntéseiben is hasznát veheti. Ha nem fedezhető fel az emlékek rendszerezésekor a hetes szám, ki-ki akkor is meglepő dolgokra bukkanhat múltjában: furcsa ismétlődésekre, párhuzamokra, “véletlen” egybeesésekre. A saját ritmus megállapítása tehát valójában nem más, mint számvetés az addig történtekkel.
A bioritmus előnyei
A hétéves modell hasznos lehet, ha rendszerbe akarod foglalni életedet. Segítségével könnyebben besorolhatod az eseményeket, túljuthatsz válságos időszakokon (a fejlődés velejáróiként felfogva azokat), jobban kihasználhatod esélyeidet, és hosszú távon elégedettebb lehetsz életeddel. Egy nyugodt percedben pillants vissza eddigi életedre, tekints végig az eseményeken, helyzeteken:
• Volt-e az életedben valamilyen törés, azaz olyan szakasz, amely egészen másként játszódott le, mint a többi? Meghatározóak lehetnek a súlyosabb történések (pl. baleset, valamilyen sokkoló élmény). A töréspontok olyan próbálkozásokat is jelezhetnek, amelyek során egy másik szakaszt akartál elkerülni, lerövidíteni, átugrani stb.
• Bioritmusodról szerzett tudásodat hasznosítsd a jelenre és a jövőre vonatkoztatva. Ha most boldogtalan és rosszkedvű vagy, és nem tudod, mihez fogj, nézz utána, hogy az ilyen rendszeres hullámvölgyek hozzátartoznak-e a te ritmusodhoz. Kiderítheted azt is, mennyiben változott az életed efféle mélypontok után. Az elégedetlenség szakasza minden ciklusban normális tünet. Ilyenkor alapvető változások mennek végbe. A hétéves ciklus elemzése segíthet abban, hogy fontos döntéseket hozz. Pontos jóslatokra azonban ne számíts, hiszen ugyanaz a dolog nem történik meg még egyszer. Csak valami hasonló…
A te hétéves ritmusod
- Készíts listát, amelyen életed személyes vonatkozású eseményei szerepelnek, lehetőleg minél pontosabb dátummal. Ide tartozik például a tanulmányok befejezése, saját lakás megszerzése, szakítás a partnerrel, kórházi ápolás, egy ismerős halála, esküvő, új munkahely, költözködés, szülés, stb.
- Nem hiányozhatnak a válsághelyzetek, boldog pillanatok, találkozások fontos emberekkel, hobbik, álmok és félelmek sem.
- Élményeidhez rendelj hozzá bizonyos érzéseket.
- A lista segítségével próbálj életedben valamilyen ritmust találni. Hol voltak a mélypontok? Mikor és hogyan kerültél ki ezekből? Mihez kötődnek a sikeres időszakok? Vannak-e egyezések a hétéves szakaszok között?