notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Emésztőszervi betegségek lelki háttere

hirdetes

Emésztőszervi betegségek lelki háttere

SK

A lelki problémák súlyos gyomorpanaszokat okoznak. Állandó sietség, rohanás, nincs időd ebédelni, csak bekapni pár falatot, és már szaladsz is tovább. Gyakran még az étel alapos megrágása is elmarad, a nagyobb falatokkal viszont nehezebben birkózik meg a gyomor. Ez már önmagában is oka lehet az emésztőrendszeri bántalmaknak, de a helyzet ennél jóval bonyolultabb, hiszen a rendszertelen életvitel és a stressz is pszichoszomatikus gyomorpanaszokat okoz.

Emésztőszervi betegségek lelki háttere

A gyomor lélektana

A gyomor hétköznapi értelemben a táplálék befogadására szakosodott szerv, pszichoszomatikus szempontból azonban az érzések – lelki dolgok – befogadója is. A gyomor ugyanis közvetlen idegi összeköttetésben áll az aggyal, így a bánat, düh, stressz közvetlen reflexhatást vált ki belőle. Tehát mikor valamely lelki problémát nem sikerül a helyén kezelni, a baj egy kicsit lejjebb kúszva próbálja rákényszeríteni az embert arra, hogy foglalkozzon vele.

Hasmenés

Normál esetben akkor jelentkezik hasmenés, ha valamilyen emésztőrendszernek nem tetsző – akár mérgező – anyag került a gyomorba. Az idegesség, a szorongás tulajdonképpen pontosan ugyanezt a reakciót képes kiváltani. A szorongás, a stressz fokozza a gyomor savtermelődését, ezáltal pedig felgyorsul a táplálék távozása a szervezetből.

Gyomorégés

Ha a megoldatlan problémák huzamosabb ideig nyomasztanak, ha valamit nem vagy képes megemészteni, a gyomorsavtermelés fokozódik, végül a felesleg felfelé tör, és gyomorégést okoz. Ez a tünet akkor is előfordulhat, ha a problémát megpróbálod elnyomni, és voltaképpen nem is tudatosul a baj. Mikor valamit elhallgatsz önmagad elől, lelked helyett a gyomor fog „beszélni”.

hirdetes

Gasztritisz

hirdetes

A hosszantartó belső konfliktusok fokozzák a gyomorsav-kiválasztást. Ha ez az egyensúlyából kibillent lelkiállapot hónapokig vagy akár évekig fennáll, a fokozott gyomorsav-termelődés következtében a gyomor-nyálkahártya elvékonyodik, ez pedig gasztritisz, vagyis gyomorhurut kialakulásához vezethet. Az elvékonyodott gyomorfal sérülékenysége fokozódik, és a sérült nyálkahártya gyomorsavval való érintkezése nyomán könnyedén kialakulhat a gyomorfekély.

Megelőzés

Hogyan kerülheted el a felsorolt kálvária lépéseit? Először is szükségeltetik hozzá egy többé-kevésbé rendszeres életvitel. Figyelj a rendszeres és egészséges táplálkozásra, de legalább arra, hogy a gyomorromboló ételeket és italokat kerüld. Ilyenek például a szénsavas üdítőitalok, a nagymennyiségű kávé, de a különböző adalékanyagok és a túl sok só sem kedvez a gyomornak.


A lelkedet is rendbe teheted!!!


Ha stresszes az életed, akkor keress valamilyen nyugtató tevékenységet, például jógázz, vagy tanulj meg meditálni. Kezdj el sportolni!! Így kikapcsolhatsz, lecsendesítheted a benned dúló stresszt. Ha ez nem elég, akkor keress fel szakembert, pszichológust vagy kineziológust, hogy kidolgozd magadból az eltemetett lelki bajokat. Ezenkívül fogyaszthatsz különféle, nyugtató hatású teákat, borsmentát, citromfüvet vagy kamillát. Kismértékben görcsoldó az édeskömény és az ánizs. De mindez semmit nem ér, ha problémáid megoldatlanok, életmódod pedig zaklatott.

Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Energia 10-es 20-as 30-as módszer

Ha annyit eszünk, amennyit szervezetünk az életműködésekhez és a mozgáshoz felhasznál,... Tovább

Orbáncfű (Közönséges)

Latin neve: Hypericum perforatum   Eredete, élőhelye   A Közönséges orbáncfű... Tovább

Tovább a lexikonra
akaraterő alakformálás betegség egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás életmód étrend fogyás fogyókúra lelki egészség mozgás táplálkozás