Úgy érzed, keveset eszel, rendszeresen mozogsz, az a fránya mérleg mégsem mozdul? Legalábbis lefelé nem? Ha így van, annak bizony oka van. A testsúly stagnálásának számtalan oka lehet, ezekből mutatok most néhányat.
Zugevő vagy
Legyél őszinte magadhoz. Biztos, hogy keveset eszel? Mert az a kósza esti kakaó, az a be nem vallott csoki szelet, az az este bekapott kifli csücsök komoly jelentőséggel bír. Vétkezz bármennyit is napközben arra ügyelj, hogy este hét óra után már ne nyitogasd a hűtőajtót és a ropis zacskót. Az utolsó étkezésed et lefekvés előtt minimum 3 órával időzítsd. A szervezetnek legalább 10-12 óra koplalásra szüksége van ahhoz, hogy reggeli első étkezéssel optimálisan induljon be az emésztés és az egész napos zsírégetés.
Nem alszol eleget
Kutatások bizonyítják, hogy aki nem alszik eleget, annak bizony lelassul az anyagcseréje és nő az étvágya. A kettő együtt pedig nagyon veszélyes a testsúlyra. Az kimerült szervezet szénhidrátért kiállt, ezzel tudja kompenzálni a fáradtságot. A fáradt idegrendszer miatt pedig tombolnak az éhezésért felelős hormonok. Ebben az esetben pedig önkéntelenül is szénhidrátban gazdag ételeket fogsz enni. Ezt elkerülendő, aludj naponta legalább 7 órát. Csak így lesz energiád betartani az egészséges étkezésre vonatkozó alapvető szabályokat, és csak kipihenten lesz elegendő energiád a testmozgásra is.
Túl sokat idegeskedsz
A stressz hizlal. Persze, vannak olyanok, akik egy kis munkahelyi vagy családi zűrbe képesek belefogyni, de sokan éppen ellentétes tüneteket produkálnak. Amikor ideges vagy feszült vagy, egy kortizol nevű hormon szabadul fel a szervezetben, amelynek hatására a szervezet először is raktározó üzemmódba kapcsol, és minden egyes falatot zsírként raktároz el, ráadásul elsősorban hasi tájékon. Ezért fordulhat elő, hogy huzamosabb feszült időszak után egy helyes kis pocakot fedezel fel magadon. A stresszt nem lehet csak úgy elfújni. De tegyél meg mindent a feszültség enyhítésére. Próbálja relaxálni, meditálni, vagy ha mást nem, legalább esténként elmerülni egy kád nyugtató, forró vízben. Csak mondom, a sport remek feszültségoldó, szóval napi 30 perc edzéssel, kocogással vagy jógával már sokat javíthatsz idegrendszered állapotán.
Rossz az edzésterved
Miért rossz? Lehet, hogy már régóta űzöd ugyanazt a sportot. A monoton edzésre a test állapota stagnálásával reagál és megáll a fejlődés. Ha eddig csak futottál, akkor kezdj el súlyzózni vagy jógázni. Ha csak csoportos órára jártál, próbálj ki egy új műfajt. A lényeg, hogy legalább 3-4 havonta frissítsd fel az edzéstervedet és mindig csempéssz bele egy kis változatosságot.
Túl sok műkaját eszel
Gondold végig, mit eszel a nap folyamán. Biztos vagy benne, hogy minden étkezésed egészséges? Ha túl sok műanyagot eszel, akkor nem igazán tudsz spórolni a kalóriákon. A félkész ételek, a gyorsételek, a zacskós, tasakos fogások lehet, hogy gyorsan elkészülnek és nincs vele túl sok gond, cserébe viszont rengeteg rejtett kalóriát, sót és olyan adalékanyagokat tartalmaznak, melyek lassítják az anyagcserét és megkötik a folyadékot a szervezetben. Hidd el, amint áttérsz a természetes ételek fogyasztására, a kilók elkezdenek leolvadni rólad.