A friss, illatos, fehér lisztből készült péksüteményekről nagyon nehéz lemondani, még annak ellenére is, hogy tudjuk, nagy mennyiségben nem túl egészségesek. Nem kell azonban teljesen lemondani a ropogós zsömlékről és omlós croissant-okról, manapság nagyon sok finom pékárút vásárolhatunk, melyek teljes kiőrlésű gabonából készülnek. Ezek jobb alternatívák a fehér lisztből készültekkel ellentétben. Lássuk!
Ha teheted, válts fehér lisztről teljes kiőrlésűre.
Fokozatosan cseréld fel őket, így nem lesz olyan drasztikus a változtatás. Mindezek mellett nem rosszabb ízű a teljes kiőrlésű péksütemény, csupán más, telítettebb, élettel teli. Próbálgasd, hogy melyiket érzed a legfinomabbnak és választd az. Az én ismerőseim is fujjogtak, mikor megkóstolták, de mikor más fajtát kóstoltak (más lisztből készültet, rozsosat, zabosat, stb.), egyből megváltozott a véleményük.
Teljes kiőrlésű liszt
Ne higgyük, hogy a teljes kiőrlésű gabona csodaszer, amiből akármennyit ehetünk. Nem is fogyaszt, de egy egészségesebb alternatíva, melyet érdemesebb fogyasztani a fent említettek miatt.
Tipp: Az ilyen liszt általában sűrűbb, mint a sima fehér, így az ételek is kicsit nehezebbek lehetnek. Kombináld más liszttel vagy barnarizzsel, ha könnyíteni szeretnéd.
Zabliszt
A zabról régóta tudjuk, hogy jelentős fehérjeforrás, és nagy mennyiségben tartalmaz B-vitaminokat, E-vitamint, kalciumot, vasat, és egyéb egészséges ásványi anyagokat. Egy kutatásból kiderült, hogy 17%-al csökkent a koleszterinszintje azoknak, akik naponta két szelet zablisztből készült kenyeret ettek.
Segít egyensúlyban tartania vércukorszintet. Reggelinek tökéletes.
Kölesliszt
A köleslisztet elképesztően magas ásványi anyag tartalom jellemzi, éppen ezért népgyógyászok az öregedés egyik legjobb ellenszerének tartják. Jó hatással van az arcbőrre, és a vérszegénység ellen is hatásos gyógymód lehet. Gazdag kalciumban, vasban, foszforban, magnéziumban, és káliumban.
Télen rendszeres fogyasztása erősíti immunrendszerünket.
Tönkölybúzaliszt
A tönkölybúza közeli rokonságban van a búzával, szintén gazdag rostokban, kétszer annyit tartalmaz, mint a fehér liszt. Magasabb vízoldhatóságának köszönhetően a tönkölybúzaliszt könnyebben emészthető, mint a búza. Rendkívül jó forrása a mangánnak, a foszfornak, a B3-vitaminnak, a magnéziumnak, és a réznek. Ez által több, mint 20%-át fedezi az ajánlott napi vitamin és ásványi anyag bevitelnek. Gazdag rosttartalma miatt tisztítja a beleket, javítja a vérkeringést, csökkenti az érelmeszesedést és kiváló immunerősítő.
A friss, illatos, fehér lisztből készült péksüteményekről nagyon nehéz lemondani, még annak ellenére is, hogy tudjuk, nagy mennyiségben nem túl egészségesek. Nem kell azonban teljesen lemondani a ropogós zsömlékről és omlós croissant-okról.
TUDTAD?
A zab jelentős fehérjeforrás, és nagy mennyiségben tartalmaz B-vitaminokat, E-vitamint, kalciumot, vasat, és egyéb egészséges ásványi anyagokat. Egy kutatásból kiderült, hogy 17%-al csökkent a koleszterinszintje azoknak, akik naponta két szelet zablisztből készült kenyeret ettek. Segít egyensúlyban tartania vércukorszintet. Reggelinek tökéletes.