A túl sok alvás veszélyei
Persze a jóból is megárt a sok, és ha az ember többet alszik a kelleténél, akkor abból nem származik semmi előnye. Alvás közben ugyanis a szerotonintermelés jelentősen csökken a szervezetben. A szerotoninra az idegpályák közötti aktivitás szabályozásához van szükség, alvás közben pedig ennek hiánya lebénítja a test nagyobb izomcsoportjait. Ez az izmok feszességének csökkenését eredményezi, amire a megfelelő testtartáshoz van szükség.
A nagyobb izomcsoportok mély elernyedése lehetővé teszi ugyan, hogy az elszakadt izomrostok gyorsabban meggyógyuljanak, de a túlzásba vitt alvás éppen e rostok gyengüléséhez vezet. Éppen ezért mindig jobb kiszámolni, hogy mennyi alvásra van szükséged és annyit aludni minden este, mint néha-néha kevesebbet aludni és azt remélni, hogy előbb vagy utóbb valahogy „bealszod” a lemaradást.
De mi van, ha nem megy az alvás?
A határidők, a stresszes projektek, és egyéb tényezők is befolyásolhatják, hogy egy-egy nap mennyit alhatunk majd. Fontos megjegyezni, hogy nem mindenkinek van szüksége 8 órányi alvásra ahhoz, hogy megfelelően „működjön”. Habár alapvetően a szervezet 8 órányi alvásra van „beállítva”, a stressz, a kimerültség, az alvási szokások és az életstílus mind beleszólnak abba, hogy hány órát is alszunk általában.
A szervezet ehhez is képes igazodni. Ha például nagyon keményen edzel, de nem alszol „eleget”, akkor a szervezeted automatikusan lerövidít majd bizonyos alvási fázisokat, hogy több idő jusson arra a fázisra, amelyben az izmok helyreállítása történik. Persze ezeknek az igazodásoknak is vannak korlátai. Ha a kialvatlanság jeleit veszed észre magadon (fáradtság, gyenge szellemi teljesítőképesség, stb.) akkor valószínűleg több alvásra lesz szükséged.