notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

A fogak és az egészség kapcsolata

hirdetes

Ezt árulják el fogaid tested egészségéről

SzSz

Fogorvoshoz járni senki sem szeret, pedig legalább fél évente érdemes ellátogatni egy szakemberhez egy általános vizsgálatra (persze csak ha ezek között nincs más panaszod). Az orális higiénia nem csupán a fogszuvasodástól, a lyukas fogaktól és a kellemetlen szájszagtól véd meg, hanem olyan súlyos egészségügyi problémákat is segít megelőzni, mint a szív-és érrendszeri megbetegedések, vagy a csontritkulás.

A fogak és az egészség kapcsolata

Ha mindez nem lenne elég meggyőző, jó, ha tudod, hogy fogorvosod rengeteget képes kideríteni tested egészségéről azzal, hogy alaposan megvizsgálja fogaidat, fogínyedet és általánosságban felméri szád állapotát. Az étkezési rendellenességek, alvásproblémák, szorongás, stressz mind feltárulnak fogorvosod előtt, ha hajlandó vagy alávetni magadat egy általános fogvizsgálatnak.

Ha pedig szakértő fogorvost keresel, válaszd a Rosental Fogászatát, ahol komplex fogászati kezelésekkel várnak és segítenek megtalálni bármely fogászati problémádat. Kérj időpontot hozzájuk az alábbi linkre kattintva: fájdalommentes fogászat Budapest.

Íme néhány dolog, amit egy fogorvos képes megállapítani egészségedről a fogaid a lapján:

1. Szorongás és alvászavarok

A stressz, a szorongás vagy a különféle alvászavarok miatt hajlamos lehetsz fogaid csikorgatására. Ez a jelenség például sokkal gyakoribb azoknál, akik súlyos alvási apnoéval küszködnek.

A fog felületei laposabbá válnak, és a fog maga is elkophat. Ezekkel szemben az egészséges fogaknak megvan az ideális magasságuk, és hullámos felületük – a fogcsikorgatás idővel eltünteti ezeket.

Ha szeretnéd megakadályozni ezt a jövőben, akkor mindenek előtt beszélj fogorvosoddal, hogy nem-e lenne érdemes éjszakára fogvédőt viselned, illetve kérdezz meg egy másik szakembert is, aki segíthet nyugodtabban aludni (pl. a stressz levezetésével).

2. Étkezési zavarok

Az olyan étkezési zavarok, mint például az anorexia vagy a bulimia mind azonnal láthatóvá válhatnak egy fogorvos számára. A kutatások szerint a visszaöklendezett gyomorsav képes tönkre tenni mind a fogzománcot, mind pedig a dentint. Ez az erózió általában a fogak hátulsó oldalán jelenik meg.

hirdetes

Habár a sérült fogzománc láttán a fogorvosok étkezési zavarokra gyanakodhatnak, nem mindig ezek állnak a háttérben. A fogzománc rongálódása örökölt, vagy születési probléma is lehet, illetve a savas reflux is előidézheti.

3. Egészségtelen étrend

A kávé, a tea, az energiaitalok, a különböző szószok és sötét bogyók mind nyomot hagynak a fogakon, ahogyan a csokoládé, a sötét üdítők és a többi cukros édesség is.

hirdetes

Ezek egy része könnyedén elkerülhető, ha szívószálon keresztül iszod ezeket az elszíneződést okozó italokat, hogy ne érintkezhessenek a fogaiddal. Továbbá, ha rögtön az ivás után alaposan kiöblíted a szádat, illetve fogat mosol, akkor azzal szintén rengeteget segíthetsz fogaidnak.

Mint azt bizonyára tudod, a cukor lyukas fogakat okozhat, azonban ha ezek fogyasztása után is fogat mosol illetve fogselymet használsz, akkor lényegesen csökkentheted az ilyen problémák esélyét.

4. Túlzott alkoholfogyasztás

A túlzott alkoholfogyasztás könnyedén félrelökheti a jó szájápolási szokásokat, egy fogorvosnak pedig nem kell, hogy tökéletes orra legyen, hogy érezze az alkoholszagot páciensein.

Egy 2015-ös tanulmányból kiderült, hogy az alkoholfogyasztás fokozódásával egyre súlyosbodik a periodontitis (a fogíny egyik beteg állapota) is. A kutatók továbbá rámutattak, hogy a gyenge szájhigiénia gyakori azok köreiben, akik rendszeresen fogyasztanak nagy mennyiségű alkoholt.

Kiderült továbbá, hogy azon résztvevők fogain, akiknek nem volt fogínybetegésgük, több lepedék volt, mint azokén, akik nem ittak rendszeresen alkoholt. Ez feltételezhetően annak köszönhető, hogy az alkohol lassítja a nyáltermelést, és kiszárítja az ember száját.

5. Szívbetegség vagy cukorbetegség

Egy fogorvos még a cukorbetegséget is képes lehet megállapítani egy páciensében az árulkodó jelek alapján, ugyanis a betegség a fogíny állapotát is befolyásolja.

A periodontitis (az előbb említett fogínybetegség) és a cukorbetegség közötti kapcsolatra jelenleg nincs konkrét magyarázata a tudománynak, azonban a kutatók már tudják, hogy egy oda-vissza jelenségről van szó: a cukorbetegség fokozza a fogínybetegség veszélyét, míg a begyulladt fogíny rossz hatással van a szervezet vércukor-szabályzására. Meglehet, hogy a fogíny gyulladása képezi a kapcsolatot ezen betegségek között.

A cukorbetegséggel élők továbbá háromszor valószínűbb, hogy ilyen súlyos fogínybetegséget kapjanak el. Ha tehát cukorbeteg vagy, vagy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben szenvedsz, akkor fokozottan ügyelj fogaid rendszeres tisztítására (fogmosás, fogselymezés, rendszeres vizsgálatok). Sajnos előfordulhat, hogy a begyulladt fogíny alá baktériumok férkőzhetnek, tovább súlyosbítva ezeket a betegségeket.

Ha bármikor fájdalmat, vérzést vagy mozgó, törött fogakat, esetleg sérült fogzománcot veszel észre szádban, rögtön fordulj fogorvoshoz, és tájékoztasd többi betegségedről is!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

Masszázs

A masszázst nagy vonalakban mindenki ismeri, de kevesen tudják róla, hogy valójában mit... Tovább

Körte típusú elhízás

A körte típusú elhízás során az alma típusú elhízással szemben nem a hasra, hanem a... Tovább

Tovább a lexikonra