notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Természetes módszerek, amikkel megerősíthetjük fogainkat!

hirdetes

15 módszer a fogak természetes megerősítésére

ZH

Fogaink és ínyünk egészsége az egész testünk egészségét tükrözi. A megfelelő szájhigiéniás rutin és a napi fogselyem használata nagyszerű módja a fogak egészségének megőrzésének, de ez még csak a kezdet. Az igazi szájhigiénia a megfelelő táplálkozással kezdődik!

fogerősítés

Összegyűjtöttünk 15 módszert a fogak megerősítésére a jövőbeni fogszuvasodás és egyéb fogászati problémák megelőzése érdekében.

1. Olajozás

Az Oil pulling során jó minőségű olajat (pl. kókuszolajat) 20 percig a szájban öblögetnek. Ez az eljárás segít tisztán tartani a fogakat és eltávolítani a lerakódott lepedéket. Az olajozás emellett eltávolítja a baktériumokat a szájból, és megakadályozza, hogy visszatapadjanak a fogakra.

Amikor baktériumok maradnak a fogakon, az általuk termelt sav korrodálja a felületi zománcot, feltárva az alatta lévő sérülékeny dentinréteget. Erősítsd meg a fogaid rendszeres olajozási rutin betartásával.

2. Ne nassolj

A napközbeni szénhidrát nassolás biztosítja a szánkban lévő baktériumok számára a folyamatos táplálékellátást. A jól táplált baktériumok több savat termelnek, ami viszont gyengíti a fogzománcot. Az is jó, ha emésztőrendszerünknek időt adunk, hogy emésszen és regenerálódjon.

Ha tényleg nassolni szeretnél, győződj meg róla, hogy szénhidrátmentes legyen, vagy evés után öblítsd ki a szádat vízzel. Ez segít a cukor hígításában, és segít a nyálnak pufferelni a savakat.

3. Egyél ásványi anyagokban gazdag ételeket

 

A fogak porózus természetűek, és hasznos ásványi anyagokat nyerhetnek vagy veszíthetnek el. A legfontosabb annak biztosítása, hogy több ásványi anyagot kapjanak, mint amennyit elveszítenek. Ezt a folyamatot remineralizációnak nevezik.

A fogmosás és fogselyem segít eltávolítani a lepedéket; azonban nem segíti és nem gátolja a remineralizációt. A fogak erősségének megőrzéséhez ásványi anyagokban gazdag étrendet kell enni.

Ásványi anyagokban gazdag élelmiszerek: (ahol lehetséges, válasszon bioforrásokat)

  • Bio (lehetőleg házi) csontleves
  • Tojás
  • Fűvel etetett állatok és baromfi húsa
  • Sötét levelű zöldek – brokkoli, kelkáposzta, spenót
  • Gomba
  • Sajtok (különösen lágy sajtok)
  • Himalája só

  4. Távolítsd el a finomított cukrot az étrendedből

A cukor a fogainkon káros savakat termelő baktériumok fő táplálékforrása. Ezenkívül kétségtelenül hozzájárul számos egészségügyi problémákhoz, beleértve a cukorbetegséget, a szívbetegségeket és a rákot.

A finomított cukor elhagyása az étrendből segít drasztikusan csökkenteni a baktériumok táplálékellátását. Ez viszont megvédi fogainkat a káros savbaktériumoktól.

hirdetes

5. Távolítsd el a gabonát az étrendedből

Röviden: a gabonák, diófélék és magvak fitinsavnak nevezett anyagot tartalmaznak, amely rontja a jótékony ásványi anyagok, a cink, a vas és a kalcium felszívódását. Ha gabonát kell fogyasztanod, kevésbé ártalmas lehet az erjesztés után fogyasztani.

6. Ne felejtsd el tisztítani a nyelved is!

A szájhigiéniai rutin során a nyelv tisztán tartása a megfelelő fogmosással nagyszerű módja a baktériumok csökkentésének. Ezenkívül frissebb leheletet és általános tisztább érzést tapasztalhatunk.

7. Egyél zsírban oldódó vitaminokban gazdag ételeket

Az A-, D-, E- és K2-vitaminban gazdag ételekről ismert, hogy javítják a fogak egészségét. A D-vitamin segíti a kalcium és a foszfor felszívódását. Míg a K2 biztosítja, hogy a kalcium a fogainkba és csontjainkba kerüljön.

Ügyelj arra, hogy nagy adag zsírban oldódó vitamint tartalmazó étrend-kiegészítőket vegyen be, mert ez mérgezést okozhat. Kérjük, tekintsd át az ajánlott adagolási irányelveket.

hirdetes

8. Az emésztés javítása a felszívódás érdekében

Ha a bélrendszer egészsége megromlott, az akadályozhatja az ásványi anyagok és tápanyagok felszívódását. Lehet, hogy megfelelő ételeket eszed, de ha azok nem szívódnak fel megfelelően, a fogak remineralizálódása nem következhet be.

A stressz, bizonyos gyógyszerek, amalgámtömések, alkohol, paraziták és feldolgozott élelmiszerek negatívan befolyásolhatják a felszívódást.

Próbálj meg minden étkezéskor egészséges zsírokat enni, hogy fokozd az A-, D-, E- és K-vitamin felszívódását. Ezenkívül használhatsz probiotikum-kiegészítőt, vagy ehetsz probiotikumokban gazdag ételeket, például savanyú káposztát, kimchit, joghurtot, savanyúságot vagy kombuchát.

9. Maradj hidratált

Az ivóvíz segít eltávolítani az ételmaradékot és a baktériumokat a fogakról és az ínyről. Ezenkívül segít a szájban lévő baktériumok által okozott káros savak hígításában.

A szájszárazság szintén a fogszuvasodás veszélyének teheti ki a fogait. A víz ivása elősegíti a nyáltermelést, ami megőrzi a fogak erősségét azáltal, hogy jótékony ásványi anyagokkal mossuk őket.

10. Használj fluoridmentes fogkrémet

A fluor egy káros vegyi anyag, amely fluorózist, valamint számos káros mellékhatást okozhat. 
Hasonlóképpen kerüld el a fehérítőszereket tartalmazó fogkrémeket, mivel ezek dörzsölhetik a fogakat. Ha fehérebb mosolyra vágysz, kérdezd inkább fogorvosod a fogbarát fehérítő kezelésekről.

11. Cukormentes rágógumi

A cukormentes rágógumi elősegíti a nyáltermelést, amely tele van fogerősítő ásványi anyagokkal. Ha szájszárazságtól szenvedsz, az íny kiváló módja a nyáltermelésnek és a fogak egészségének előmozdításának.

Sőt, étkezés vagy uzsonna után, amikor a fogmosás lehet nem elérhető, a rágógumi remek helyettesítő lehet. Ennek az az oka, hogy a rágógumi fokozza a nyáláramlást, ami felhígul e a savakat és segíti az ételmaradékok és baktériumok eltávolítását a fogakról és az ínyről.

12. Kezeld a gyomorproblémákat

Az erős gyomorégés és a reflux savat juttathat a szájba, károsítva a fogzománcot. Keresd fel orvosod, és kezeld a gyomor-bélrendszeri betegségeket.

13. Kezeld a fogcsikorgatást vagy összeszorítást

A fogcsikorgatás általában tudatalatti szinten történik, ahol a fogak összeszorulnak vagy összecsiszolódnak. Ez a folyamat alvás közben vagy ébren is megtörténhet, és lekoptatja vagy eltöri a fogzománcot.

Ha azt észleled, hogy állandóan fáj az állkapcsod, az arcfájdalom vagy a fogak elkopottsága miatt, fordulj fogorvoshoz.

14. Helyes fogmosási technika

A napi kétszeri 2 perces fogmosás és a napi egyszeri fogselyem használata erősítheti fogainkat. A rendszeres fogmosás segít eltávolítani a lerakódott lepedéket és a baktériumokat a fogakról.

15. Rendszeresen keresd fel fogorvosod!

Ha 6 havonta látogatjuk fogorvosunkat, az segít megőrizni fogaink és ínyünk erősségét. Fogorvosod képes azonosítani azokat a területeket, amelyek javításra szorulnak, és korán felismeri a betegségeket, akár kisebb fogászati eljárásról lehet szó, akár egy nagyobb beavatkozással, mint a fogbeültetés implantátummal.
 

Ezenkívül a fogorvos olyan anyagokat is eltávolíthat a fogakról, mint a fogkő, amelyeket a fogmosás önmagában nem képes eltávolítani.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Low fat diéta

A zsírbevitel korlátozásán alapuló diéta Tovább

Nadragulya

(Atropa Belladonna)   Jelentése   A belladonna azt jelenti, hogy szép hölgy. Ezt a... Tovább

Tovább a lexikonra
életmód