A nap első étkezése rettenetesen fontos szerepet játszik hosszútávú fogyási stratégiádban. Habár nem fontos rögtön evéssel kezdeni a napodat, számos kutatási eredmény bizonyítja, hogy milyen sokat is tehet egy jól összekészített reggeli egészségedért. Beindíthatja például anyagcserédet, néhány egészséges falat pedig kellő energiával lát majd el a nap hátralevő részére (legalább is ebédig biztosan). Ha szeretnél megszabadulni néhány extra kilótól, akkor különösen fontos, hogy egy megfelelően összerakott reggelivel indítsd a napot. Íme 10 tipp, ami pontosan ebben segít majd!
Válassz ízletes dolgokat, ne feltétlenül édeseket
Rengetegen indítják reggeljeiket cukros ételekkel. A probléma az, hogy ezzel fellendítik az inzulinszintjüket, és később még alacsonyabb „energiaszintre” csúsznak majd vissza, mint evés előtt – egyszerűen hamar kifogy a szervezet az üzemanyagból.
A mézes zabkása és a gyümölcsturmixok egészséges reggelinek tűnhetnek, és habár valóban azok is, nem feltétlenül a legjobb választások azoknak, akik fogyni szeretnének. Ha édes dolgokat reggelizel, akkor a nap folyamán később csak még jobban kívánod majd a cukrot, és nehéz lesz ellenállni neki.
Szerencsére nem az édes az egyetlen lehetséges íz, ami uralhatja a reggelijeidet. Dobj össze némi tojást és avokádót, vagy némi zöldséget egy kis kolbásszal.
Fogyassz sok fehérjét
A fehérje a leglaktatóbb makrotápanyag, ami hamar figyelmezteti az ember agyát, hogy a gyomor kezd megtelni. Ez segíthet, hogy ne üresnek érződő gyomorral ülj le az ebéd elé, hiszen ez felesleges túlevéshez vezethet. A fehérjének persze számos más előnye is van, hiszen ha megfelelő mennyiségben és jó minőségben fogyasztod, akkor segíthet megőrizni izmaidat (amiktől fogyás közben a szervezet hajlamos megszabadulni, különösen ha egyszerre túl sok súlyt próbálsz leadni).
Reggelente próbálj nagyjából 20 grammnyi fehérjét enni.
Egyél valamit a szénhidrátok mellé
A reggeli szénhidrátok nagyon fontosak, hiszen energiát biztosítanak szervezeted számára a nap beindításához. Érdemes azonban reggeli szelet kenyeredet némi zsíros, fehérjés vagy rostos gabonapelyhekkel párosítani, hogy legyen mivel jóllaknod, és egyenesben tartanod vércukorszintedet.
A legjobb, ha reggelid mind a négy alapvető makrotápanyagot (szénhidrát, fehérje, zsír, rostok) tartalmazza. Egy avokádós vagy tojásos kenyér, esetleg némi diós-magvas görög joghurt sokat segíthet ebben.
Szórd meg reggelidet magokkal
Iktass be reggeli közben egy evőkanál magvat is. Ezek lehetnek chiamagvak, lenmagvak vagy más, egészséges alternatívák is, amik nem csak fehérjével, hanem rostokkal és egészséges omega-3 zsírsavakkal látják majd el szervezetedet.
Válassz bőségesebb falatokat
Érdemes olyan élelmiszerekből összeállítanod reggelijeidet, amelyek nagy adagokban is kevés kalóriát tartalmaznak. Ilyenek például a rostos élelmiszerek, illetve azok, amikben sok a víz (ami szintén laktat) – tehát gyümölcsök, zöldségek, főtt burgonya, és így tovább.