A ghrelin főleg az emésztőszervek által termelt peptidhormon, amelynek fő funkciója az éhségérzet kiváltása és az energia zsírszövetben és glikogénként való raktározása. Emellett aktiválja az agy jutalmazó rendszerét, feltehetően csökkenti a depressziót és az emésztőrendszerben gátolja a gyulladás kialakulását.
A ghrelint 1999-ben fedezték fel, neve az angol growth hormone releasing peptide - növekedési hormont felszabadító peptid - kifejezés rövidítéséből származik.
A ghrelin az éhség hormon. A leptin ellentéte, azaz azt jelzi, amikor éhes vagy. Természetesen más funkciói is vannak, mint az energiafelhasználás szabályozása. Ennek köszönhetően az energia szinted, azaz hogy hogy érzed magad, általa befolyásolható.
Akkor bocsájtódik ki, amikor a gyomrod üres. Azt jelzi a testednek, hogy készüljön fel az étel fogadására, és fokozza az étvágyad. A ghrelin és a leptin libikókaként működnek egymással együtt abban, hogy az alakod hosszú távon is szép maradjon.
A leptin egy állandóbb hormon, amely valamilyen mennyiségben mindig jelen van, és az étkezésre reagál. A ghrelin, inkább ciklikusan van jelen és a napi rutinodhoz köthető. Nem igazán lehetsz ghrelin rezisztens, de ez a hormon is képes abnormálisan működni. Elhízott emberekben kimutatták, hogy a ghrelin nem termelődik bennük akkor amikor alszanak, ellentétben az egészséges emberekkel.
Annak ellenére, hogy ez jónak tűnik – ugye kevésbé vagy éhes, amikor felébredsz, mégsem jó! A ghrelin a növekedési hormon kiválasztásod megindításához is szükséges. Végeredményben az éjszaka nem termelődő ghrelin, alacsony energiaszintet eredményez majd reggelre. Nem lesz kedved megmozdulni, és ennek ugyanúgy elhízás a vége.
Más fontos faktor, mely a megfelelő ghrelin szabályozást kialakítja benned, és ez az alvás. Mindenkinek mások az igényei, de úgy tűnik a 8 óra átlagos alvási időt tartsd be. Az alvás megszépít!
Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző