A felfázással sajnos szinte minden nő találkozott már, mivel különösen a gyengébbik nemet érinti ez a baktériumos fertőzés. Fájdalmas és kellemetlen tünetekkel jár, van akinek enyhébb és van, akinek elviselhetetlen szintű fájdalmakat okoz. Ha te is szenvedsz a felfázástól, próbáld ki a következő házi praktikákat, melyek sokak szerint hatásosnak bizonyultak.
Felfázás
A felfázás, más néven hólyaghurut nőknél sokkal gyakoribb probléma, mint a férfiaknál. Ennek az az oka, hogy a női húgyvezeték rövidebb, ezért a baktériumok sokkal hamarabb feljutnak rajta, mint ahogy a szervezet védekezni tudna ellenük. Így alakul ki a fertőzés a húgycsőben és húgyhólyagban egyaránt.
Tévhit azonban, hogy a felfázás a hideg miatt alakul ki. A hideg időjárás csak annyiban befolyásolja a felfázást, hogy ebben az időszakban a szervezet több veszélynek van kitéve, kevesebb vitamint fogyasztunk, és ezáltal legyengül az immunrendszerünk. A gyenge immunrendszer miatt hajlamosabb a szervezet megbetegedni, kevésbé ellenáll a fertőzéseknek.
A felfázás okai
Több oka is lehet annak, ha valaki felfázik. A leggyakoribb ok, ha legyengül az immunrendszer. Ez által a baktériumok könnyebben megtámadják szervezetünket. Ez megelőzhető rendszeres vitaminszedéssel és helyes táplálkozással.
A másik jelentős probléma, mely szintén sok nőnél előfordul, az a stressz. Köztudott, hogy a stressznek rendkívül rossz hatásai vannak testünkre és lelkünkre egyaránt. Ha valaki stresszel, kikészíti szervezetét, így az legyengül, és kevésbé tud ellenállni a betegségeknek. A megoldás: stressz-mentes, boldog életvitel.
Mit tegyél, ha felfázol?
A legjobb megoldás, szó szerint, a töménytelen folyadékfogyasztás. Ez által kimossuk a húgyhólyagot és a húgycsövet, megtisztítjuk a baktériumoktól. Amint az első jeleit érezzük, azonnal kezdjünk el „vedelni”. Minél előbb orvosoljuk a problémát, annál hamarabb múlik el és nem kell napokig szenvednünk tőle, egy nap alatt túl lehetünk rajta. Mindezeken felül meg kell említeni, hogy a napi 2-3 liter folyadék fogyasztása rendkívül fontos.
Ha nagyon erős fájdalmak gyötörnek, érdemes forró fürdőt venni, ez enyhíti a fájdalmat.
C-vitamin
Napi körülbelül 1000 milligramm C-vitamin bevitele savas kémhatásúvá teszi a vizeletet, ami gátolja a baktériumok szaporodását. Ha viszont antibiotikumot szedsz, oda kell figyelni, hogy milyen mennyiségű C-vitamin szedése ajánlott amellett, nehogy rossz következményei legyenek.
Gyógytea
A leghatásosabb, természetes orvosság a gyógytea fogyasztása. Főzz le 2 liter teát és még jó melegen kezdd el kortyolni. Érdemes felváltva inni szénsavmentes ásványvízzel, a hatékonyság növelés miatt. Így többet iszol és hamarabb szabadulsz hólyaghuruttól.
A legjobb gyógyteák: cickafarkfű, medveszőlőlevél, kamilla és borsmentalevél tea. A legjobb, ha ezeket kombinálod, de külön-külön is hatásosak a húgyutak fertőtlenítésére és gyulladáscsökkentésre.
Tőzegáfonya
Közismerten a legjobb húgyúti fertőzéskezelő gyógymód, mely a gyógyteával kombinálva mégjobban fejti ki a hatását. Eheted nyersen vagy kapszula illetve folyadék formájában is. Ha hajlamos vagy a felfázásra, érdemes rendszeresen szedni a tőzegáfonyát, legalább abban az időszakban, amikor hidegebb az idő.
Ha komolyabbra fordul a felfázás
Ha nem válik be egyik gyógymód se a fent említettek közül, derék- vagy lágyéktájéki fájdalmat tapasztalsz, belázasodsz vagy véres a vizeleted, mindenképp keresd fel az orvosodat. Semmiképpen ne hanyagold el, mert vesebetegség is kialakulhat, ami borzasztó fájdalmakkal jár. A szakember által felírt antibiotikum segítségével pár nap alatt enyhülnek a kellemetlen tünetek. Viszont a néhány napos antibiotikum szedés után ajánlott a probiotikum szedése is, hogy helyreállítsd a szervezeted biológiai egyensúlyát (bélflórát). A probiotikum megtalálható erjesztett tejtermékekben, például kefírben, joghurtban.