Míg sokan inkább fogyni szeretnének, egyeseknek plusz kilókra van szükségük ahhoz, hogy egészségüket megőrizzék, vagy éppen önmagukat jobban elfogadják, megszeressék és ezáltal boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak és egészségesebbek legyenek. Ezért ezúttal a hízni vágyóknak szolgálunk hasznos tanácsokkal, tippekkel és persze célratörő ételekkel a kívánt eredmény könnyebb elérése érdekében.
A soványság lehetséges okai
Először is tisztázzuk a soványság fogalmát. A soványság, vagy akár kóros soványság a túlzottan alacsony testtömeget jelenti. Okai között számos tényező szerepelhet. Egyrészről a csökkentett ételbevitel (nem megfelelő mennyiségű, minőségű, koplalás, alkoholizmus), megnövekedett felhasználás (hormonális okok, terhesség, idült betegségek), felszívódási zavarok (lisztérzékenység, enzim-rendellenességek), megnövekedett vesztés (bélfertőzések, betegségek).
Másrészről akár idegi okai is lehetnek, a mindennapi stressz, illetve a két pszichiátriai betegség a bulimia és az anorexia is okozhat súlyvesztést vagy hízásra képtelenséget.
Tehát soványság hátterében súlyos egészségügyi és lelki probléma állhat, ami életkortól függetlenül bármikor megjelenthet.
A plusz kilókra vágyóknak azt kell először is eldöntenie, hogy miért nem tudnak hízni. Alkati, lelki, szervezeti, vagy esetleg a média által belénk sulykolt „egészséges és csak ezt edd”, valamint „legyünk cérnavékonyak”, akár divatból a kiváltó ok, tehát sok minden hatással lehet ránk. A soványság pedig nem trendi és főleg nem egészséges dolog. Az, hogy karcsú vagy, nem azt jelenti, hogy alultápláltnak vagy betegnek kell lenned. Ezért sok hasznos tanács van arra, ami hozzásegít a kívánt testsúly elérésére.
- Mellőzz minden drasztikus diétát (méregtelenítő kúrát is)!
- Kérd orvos, vagy táplálék szakértő segítségét, hogy egészséges étrendet állítsatok össze!
- Figyelj magadra és ne hagyd, hogy a stressz rád telepedjen!
- Ne hagyj ki egyetlen étkezést sem! Egyél nyugodtan és ne feledkezz meg a napi háromszori evésről és a napi kétszeri nassolásról sem!
- Élvezd ki az ízeket, így a hízókúra akár kellemes élménnyé is válhat!
- Friss, természetes és kevés adalékanyagot tartalmazó ételeket fogyassz, étkezz egészségesen és a vitaminok, ásványi anyagok se hiányozzanak az étrendedből!
- Soha ne hagyd ki a reggelit, mert ez kell legyen a nap leggazdagabb étkezése, ami energiával tölt fel (fogyassz reggelire gabonapelyhet, tejterméket, gyümölcsöt, magvakat)!
- Az ebéd is fontos étkezés, amely fehérjét kell tartalmazzon (pl. csirke hús, hal, zsírok (olivaolaj), szénhidrát (rozskenyér), sok zöldség)!
- A vacsora könnyű legyen (pl. könnyű leves, tonhal saláta, egyszerű szendvics), ami után jól érzed magad, nem pedig jóllakottnak!
- Az étkezések közötti falatozásoknak alacsony kalóriatartalmú, de tápláló ételekből kell állnia (pl. joghúrt, gyümölcsök, saláták, magvak)!
- Figyelj életritmusodra és vezess egy naplót a napi étkezéseidről és a táplálkozási szokásaidról, majd a negatív szokásokat iktasd ki!
- Sportolj rendszeresen, hiszen nem dagadni, hanem hízni szeretnél! És napi fél óra mozgás után még jobban esik az evés.
Az alábbi ételek vonzzák a kilókat és még egészségesek, finomak is
A kenyér (akár magvakkal is), fontos szénhidrátforrás, amiből a szervezet energiát nyer. Egy szelet belőle 70 kcal energiát foglal magába. Az olyan köretek, mint a burgonya, a rizs és a tészták (egy csésze 220 kcal-t tartalmaz) szénhidrátot tartalmaznak.
A füge, a banán, a szőlő több kalória tulajdonosai, mint más gyümölcsök. Az olajbogyó fokozott tápértékkel rendelkezik, mert gazdag telítetlen zsírokban és fehérjékben.
A marha-, a csirke-, a pulyka- és a borjúhús fontos fehérjeforrás.
A jótékony hatású olivaolajból egy kanál 100 kcal-t, az avokádó 200 kalóriát tartalmaz, amely egyébként telítetlen zsírsavakban és K vitaminban is gazdag. A hízókúra egyik finom alapétele, ami változatosan elkészíthető.
A mogyoró, napraforgó, tökmag és dió (pergeletlen) gazdag tápértékekben (fehérje), vitaminokban, rostokban és ásványokban.
A természetes gyümölcslevek a rostok és a gyümölcsök szénhidrát tartalma miatt is egészségesek.
Egészséges édességnek számít jégkrém (kevés zsírral), és a fekete csoki. Az átlagos fagylaltokkal szemben a „lightos" fagylaltok 33%-al kevesebb kalóriát és 50%-al kevesebb zsírt tartalmaznak.
A hízókúra alatt mindig jól jöhetnek az olyan ételek, amelyek javíthatnak az étvágyunkon és ezért plusz kalóriát jelentenek. Ilyenek főleg a savas gyümölcsök (mandarin, narancs, citrom, grépfrút, klementin, kiwi, gránátalma) és a szakorvos által ajánlott vitaminok (vitamin-kiegészítők). Valamint egy kiadós edzés is jó megoldás lehet.
Remélem segítettünk tanácsainkkal, és bátran bele mersz kezdeni! Mint bármilyen kúra, ez is a kitartáson múlik. Legyen Benned elég erő, mert az egészségnél és a jó közérzetnél nincsen fontosabb. És csak Te tehetsz ezekért! Sok sikert kívánunk hozzá!