Van-e összefüggés a fogamzásgátló és a hízás között?
Ha bármilyen mellékhatást tapasztalsz
Ha most kezdtél hormonális fogamzásgátló módszert alkalmazni, akkor akkor különösen kell figyelned az esetleges mellékhatásokra. Minden esetben kérd ki orvosod véleményét, és feltétlenül tanulmányozd a betegtájékoztatót, ahol minden lehetséges eshetőséget megtalálsz. Bármelyiket is tapasztalod – émelygés, megnövekedett étvágy, rendszertelen havi vérzés, stb. – azonnal fordulj orvoshoz, és részletesen meséld el neki a tüneteket!
Hogyan tartsd kordában a súlyod?
Ha biztosra szeretnél menni, hogy nem hízol a fogamzásgátló tablettától, akkor érdemes az első 3-4 hónapban fokozottan ügyelni arra, hogy milyen reakciókat vált ki a testedből. Érdemes feljegyezned, hogy egy átlagos héten mennyi tápanyagot, kalóriát, szénhidrátot viszel be a szervezetedbe, hogy mennyit mozogsz, és úgy általában milyen a kedélyállapotod.
A fogamzásgátló szedése során nézd meg, hogy többet kívánsz-e, mint amit ezidáig fogyasztottál? Természetesen mindenkire rátörhet olykor-olykor az éhség, esetleg az édesség iránti nyughatatlan vágy, de ha rendszeressé válik, vagy korábban egyáltalán nem voltál édesszájú, most mégis halomban eszed a csokit, az már okot ad az aggodalomra.
Természetesen fontos, hogy kéthetente mérd a súlyod is. Némi ingadozás még belefér, az gyakran csak a vízvisszatartás következménye, tehát nem kell tőle megijedni. Azért érdemes dokumentálni, hogy biztosan kordában tartsd a helyzetet. Jobb félni, mint megijedni, érdemes egy kis időt és energiát fektetni a még alaposabb odafigyelésre.
A lényeg, hogy ahelyett, hogy megijednél attól, amit másoktól hallasz, vagy az interneten tapasztalsz, kérd szakértő segítségét. Ne feledd: az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, az elegendő folyadékbevitel és a megfelelő mennyiségű pihentető alvás mind-mind alapfeltételei az egészséges életmódnak. Ha tehát a fogamzásgátlód szedése mellett hízást tapasztalsz, amögött minden bizonnyal valamilyen más ok áll.