Az elhízás összetett probléma. Sajnos nem kizárólag az akaraterőn és az önkontrollon múlik az aktuális testsúlyunk. Önmagában véve a túl sok evés és mozgáshiány kettőse hízáshoz vezet, de a genetika is befolyásolja a testalkatunkat, testsúlyunk alakulását. Mégis sok ember számára okoz gondot, hogy másoknál sokkal könnyebben szed fel pluszt.
Az elhízás oka sok esetben valamilyen hormonális eltérésre vezethető vissza. Az endokrin rendszerünk mirigyei termelik a hormonokat, amik szervezetünk kémiai hírvivői. A hormonális rendszer irányítja a reprodukciós folyamatokat, befolyásolja az étvágyat, a cukorháztartást, a testzsír anyagcseréjét. Elhízott személyeknél az emelkedett hormonszint anyagcserezavarokhoz és megnövekedett testzsír mennyiséghez vezethet.
Az endokrin mirigyek által kiválasztott hormonok a véráramba kerülnek. A hormonális- , az idegrendszer és az immunrendszer együttműködve tudja a szervezet optimális működését biztosítani. Ha az egyensúly megbomlott valahol, szakorvosi kivizsgálás és célzott kezelés segíthet.
Hízást okozó hormonproblémák:
Pajzsmirigy alulműködés:
A pajzsmirigy alulműködése esetén nem termelődik elegendő pajzsmirigy hormon. A következmény a lassult anyagcsere, ami előbb-utóbb túlsúly kialakulásához vezet. Emellett fáradtság, gyengeségérzés is jelen lehet.
PCOS (policisztás ovárium szindróma):
Napjainkban sajnos a fiatal nők 5-10%-át érinti, ez szintén együtt jár az elhízással, túlzott szőrösödéssel valamint a fogamzás hiányával. A felsorolt tünetekért az ösztrogénhormonok magas szintje a felelős.
Menopauza:
A menopauza időszakában az ösztrogénhormon szint csökkent szintén eredményezhet testzsír-gyarapodást. A változókor kezdetén sok hölgy számol be hízásról, ahogy az ösztrogén szintjük zuhanni kezd.
Cushing szindróma:
A mellékvesék által termelt túl magas szintű kortizol hormon okozza a Cushing szindrómát. Az állapot kialakulásában szerepet játszhat bizonyos gyógyszerek tartós szedése. A Cushing szindrómával a felsőtest, a nyak és arc elzsírosodása jár rendszerint.
Az endokrinológiai eltérések között a diabéteszt, a hormonális csontritkulás, mirigyszövetek tumoros megbetegedéseit, csomóit találjuk.
A túlsúly több hosszú távú következménnyel jár, ami az életminőséget és a várható élettartamot is rontja. Többek közt a kettestípusú diabétesz, magas vérnyomás, szívbetegség, stroke, csontritkulás, máj elzsírosodása, depresszió és a rák különféle típusai.
Hormonális eltérések kivizsgálása és kezelése:
A testsúlyproblémákkal a háziorvosa valószínűleg endokrinológus szakorvoshoz irányítja majd, aki a terület specialistája. Az endokrinológiai eltérések kivizsgálására használatos vér- és vizelettesztekkel a hormonszintek pontosan kimutathatók. A kiegészítő képalkotó vizsgálatokkal az esetleges fizikai eltérések fedezhetők fel, legyen szó tumorról vagy jóindulatú csomókról.
Az endokrin- és anyagcsere betegségek ma a vezető halálozási okok között találjuk. Az elhízás pedig a vele gyakran kialakuló diabétesz, keringési betegségek és rákra való hajlammal tovább rontják az egészségi állapotot.
A diagnosztizált hormonális betegségek, megfelelő orvosi kezeléssel, tervezett diétával és életmódváltással együtt fejtik ki a legnagyobb hatást.
Ha szeretné megtudni, hogy mi okozhatja a testsúlyproblémáit, illetve az esetlegesen a háttérben álló hormonális egyensúlyhiányt, kérjen időpontot a Swiss Clinic endokrinológiai szakrendelésére. A kivizsgálásra nincs szükség háziorvosi beutalóra. Magánrendelőnk teljes körű diagnosztikai és kezelési felkészültséggel rendelkezik. Endokrinológus szakértőnk dr. Halászlaki Csaba. Diabetológiai gondozás igénye esetén a kapcsolódó szakterületek mindegyike megtalálható központunkban (diabetológia, kardiológia, radiológia, stb.)
Szerző: Nagy Sándor - Személyi Edző