Imádom a futócipőket, nekem számít az is, hogy hogyan néz ki, nem csak az, hogy kényelmes-e. Sok nő szerintem ugyanígy van ezzel, a most következő cikkben viszont megmutatom, hogy ezenkívül mire kellene odafigyelned, amikor futócipőt veszel!
Érezted már azt belépve egy sportboltba, vagy cipőboltba, hogy a számtalan futócipő közül fogalmad sincs, hogyan válassz megfelelőt? Végtelen színvariáció, márka, és stílus, de mik a fő szempontok a döntés meghozatalában? Ezek a tippek segítenek a választásban!
Mi nők hajlamosak vagyunk kinézet alapján választani, hogy melyik illik legjobban az edzőruhánkhoz, vagy melyik a kedvenc színünk. Ez természetesen nem szabad, hogy szempont legyen, hiszen a futás során a legfontosabb kiegészítő mindenféleképpen a futócipő. A sérülések elkerülésének érdekében érdemes időt szánni rá, és kideríteni, hogy melyik számunkra a legmegfelelőbb. Összegyűjtöttem néhány szempontot, ami segít a számodra tökéletes cipő vásárlása során, a következő oldalon meg is mutatom!
1. Futóstílus
Bizonyos üzletekben elérhető ingyenes szolgáltatás a vásárlás előtt a lábállás diagnosztika. A vizsgálat néhány percet vesz igénybe, amely során 2-3 percet kell kocogni, miközben egy speciális kamerával készítenek rólad képeket. A vizsgálat végeztével rögtön kapsz értékelést a futóstílusodról, a lábállásodról, amely segítségedre lesz az ideális cipő megtalálásában.
Alapvetően három nagy csoport létezik:
- semleges lábállás: a lábszár és a boka folyamatosan függőleges, így nem szükséges külön megtámasztás a talp számára
- pronáló lábállás: a boka befelé dől, így a lábszár nem függőleges, a terhelés nem egyenletes
- szupináló lábállás: a futó a külső talpívén fut, így a sarkának egy kis részére összpontosul a becsapódás ereje, és futás közben túl nagy ütődést kénytelen továbbítani a lábfeje
2. Méret
Ha az előző futócipőd használata során előfordult, hogy megfájdult a lábujjad, vagy a sarkad kisebesedett, akkor elég valószínű, hogy nem megfelelő a cipő mérete. Rendkívül fontos, hogy szabad mozgástere legyen a lábadnak, így el tudod kerülni a vízhólyagok kialakulását, és a lábujjaid sem fogja nyomni. A szakértők ajánlása alapján próbálj fel az utcai cipőhöz képest egy fél számmal nagyobb cipőt. Figyeld meg, hogy melyik lábujjad ér a legközelebb a cipőd orrához, és bizonyosodj meg róla, hogy legalább egy lábujjköröm-hossznyi hely maradjon a lábujjad és a cipő között. Ha még mindig szorosabb a kelleténél, kérj egy fél számmal nagyobbat, addig keress, amíg nem érzed igazán kényelmesnek a hosszát.
3. Kényelem
Talán ezt tekinthetjük a legfontosabb szempontnak, hiszen mit sem ér, ha szép, olcsó és futóstílusunknak megfelelő futócipőt vásárolunk, ha az kényelmetlen. Egy tökéletesen illeszkedő futócipőnek nem szabad sem feltörnie a lábad, sem szorítania, sem lötyögnie, sem vízhólyagokat okoznia. Az ideális cipő olyan, mintha a lábad része lenne, akkor jó, ha szinte észre sem veszed, hogy rajtad van, veled együtt mozog. Hallgass a tested jeleire, és inkább tölts órákat a próbával, mint hogy a végén egy kényelmetlen szerzeménnyel térj haza.
4. Használat
Természetesen az egyik legfőbb kérdés, amint felmerül egy új cipő vásárlásának a gondolata, hogy milyen terepen szeretnéd használni: kinti futásra, futópadra, terepfutásra, rövid távon futsz inkább vagy hosszú távon, hobbi vagy versenycipőt keresel. Tehát a két alapvető tényező, hogy mennyit futsz és milyen terepen, ugyanis minden terepre és távra teljesen más kialakítású cipők szükségesek.
5. Ár
Ha normális lábboltozattal rendelkezel, szerencsés vagy, mert nem szükséges különleges cipőt keresgélned. A közepes árfekvésű cipők biztosan megfelelnek az elsődleges követelményeknek. A magasabb árfekvésű csúcsmodellek esetében természetesen nő a minőség, tartósság és a különlegesség aránya.
- Csúcskategóriás modell választásakor tartsuk szem előtt, hogy 800 kilométer lefutása után új cipőre lesz szükségünk!
- Ne sajnáld a pénzt, egy jó futócipő kb. ezer kilométert bír ki, és ez az egyetlen nagyobb pénzkiadás, amit vállalni kell.