Ha hosszútávú, fenntartható fogyásra vágysz, akkor jó, ha már most elfogadod, hogy ez nem olyasmi, ami egyik napról a másikra történik. Temérdek tényező közrejátszik abban, hogy egy bizonyos idő alatt mekkora súlyt képes leadni magáról valaki: a nem, a kor, a fizikai tevékenység intenzitása és a különböző egészségügyi jellemzőik mind számítanak. Az általános tanács az, hogy hetente fél, vagy legfeljebb egy kilót próbálj leadni. Na persze ez elsőre komoly kihívásnak hangzik, azonban ha megtanulod beosztani az idődet, akkor hosszútávon sokkal hatékonyabbá teheted fogyási törekvéseidet. Az alábbiakban ehhez kínálunk néhány hasznos tanácsot!
#1: Írj bevásárló listát
Minden héten, vagy minden második héten tégy félre egy kis időt, hogy feltölthesd hűtődet tápláló, egészséges élelmiszerekkel. Például érdemes előre összeírni, hogy miket tervezel venni majd a boltban. Egy nagy bevásárlással több mindenből is betárazhatsz magadnak otthon, így az egészséges opciók könnyedén elérhetővé válnak, valahányszor megéhezel.
A kamrába sem árt bepakolni, például konzerv babból, halból, és teljes kiőrlésű gabonákból, amelyekből gyorsan összedobhatsz magadnak egy kényelmes reggelit vagy vacsorát (vagy elvitelre otthonról). Ne feledkezz néhány gyümölcsöt és zöldséget rejteni a fagyasztóba, némi egészséges fehérjeforrás (pl. csirkehús) társaságában.
#2:Ütemezd be étkezéseidet
Ahogyan egy munkanapod többi részét, úgy étkezéseidet is érdemes előre időzíteni. Ha adott időpontokra ütemezed étkezéseidet, akkor ez segíthet elkerülni, hogy kihagyj egyet közülük. A kihagyott étkezések a vércukorszint megugrásához vezethetnek, amitől a szervezet finomított szénhidrátokra vágyik majd, ezek pedig általában üres kalóriák társaságában érkeznek, amitől csak hízik az ember.
Továbbá, ha beidőzítesz egy kis nassolást arra a napszakra, amikor a legéhesebb szoktál lenni, akkor ez segít, hogy a későbbiekben ne egyél többet a kelleténél.
#3:Főzz nagytételben
Ha csak teheted, ételeidet nagyobb mennyiségben készítsd el, hogy több napra elegendők legyenek, és könnyedén ki tudd mérni az adagokat belőlük. Ami nem fogy el, azt lefagyaszthatod későbbre. Ez segít spórolni az idővel, és elkerülheted azokat az eseteket, amikor muszáj vagy valami gyorsat bekapni, mert nem érsz rá egészségesen enni.
Lehetőség szerint készíts olyan ételeket, amiket több fogáshoz is fel tudsz használni. Ha például grillcsirkét szeretnél, akkor csinálj egy kis extrát is, hogy a másnapi tésztához is ehess belőle.
#4.Ügyelj az evésre társaságban
Ha barátaiddal vagy távolabbi családtagjaiddal töltöd az idődet, akkor számítanod kell rá, hogy a többiek nem tűztek ki maguk elé olyan fitneszcélokat, mint amilyeneket te. Ha társaságban vagy, akkor ügyelned kell rá, hogy kellemetlenül érzed-e magadat emiatt.
Gyakran előfordulhat, hogy sokan csak azért fogadnak el egy felkínált adag ételt, mert úgy illik. Azonban ne feledd, hogy saját érdekeidre is oda kell figyelned, és valahányszor igent mondasz valamire, azzal együtt nemet mondasz valami másra is. Ne mondj nemet a saját egészségedre.
#5:Foglalkozz egyszerre több dologgal is
Egészséges szokásaidat akkor is gyakorolhatod, miközben más dolgokkal foglalkozol. Ha például arra vársz, hogy a ruhák száradjanak, akkor mosd meg előre zöldségeidet a későbbi főzéshez. Ha dolgod van valahol a közelben, próbálj inkább gyalog vagy kerékpárral menni ahelyett, hogy autóba ülnél vagy buszoznál. Az otthoni edzéseket lezavarhatod kedvenc sorozatod közben is, és így tovább. A lényeg, hogy kombináld hétköznapi feladataidat egészséges tevékenységekkel, hogy ne csak időt spórolhass meg, hanem közelebb is kerülhess fitneszcéljaidhoz!