Sportolni jó dolog, és ez a várandósság idején sem változik! Ha valaki hozzászokott az aktív életvitelhez, akkor a babavárás időszakában is igénye van a mozgásra, és szerencsére nem is kell lemondjon róla minden esetben! Mutatom, miket csinálhatsz bátran, és aggodalom nélkül!
Csak azért, mert babát vársz, nem jelenti azt, hogy le kéne mondanod a rendszeres testedzésről a várandósság 9 hónapjára. Sőt, igazából jót teszel magadnak és a babának is, ha aktív maradsz a terhesség alatt is.
A nők hajlamosak arra, hogy icipicit túlaggódják a terhesség alatti testmozgást, hiszen attól félnek, hogy esetleg kárt tehetnek vele a babában, vagy esetleg elvetélhetnek. De valójában a testmozgás segít enyhíteni az első trimeszterben jelentkező kellemetlen tüneteket és a további terhesség egészére is pozitív hatással van. Persze nem arról van szó, hogy nyugodtan megszakíthatod magad, ahogy eddig is tetted. Mind a babára, mind magadra jobban kell vigyáznod, de ez nem jelenti azt, hogy 9 hónapig gúzsba kötve kéne otthon ücsörögnöd és szenvedned. Hiszen a terhesség nem egy betegség, hanem egy állapot, méghozzá egy csodás, és várakozással teli állapot! Ha pedig ezzel a gyermekünkkel is előre meg tudjuk szerettetni a mozgást, az még szuperebbé teszi az egészet. A legfontosabb, hogy mindig kövesd az előírásokat és biztonságos testmozgást folytass. Ezért mutatunk most párat, amivel nem igazán lőhetsz mellé.
1. Úszás
A rendszeres úszás és a vízi aerobik az egyik legjobb módja annak, hogy terhességed alatt is fitt maradhass. A növekvő, nehezedő pocak és a duzzadt, elnehezülő lábak ráadásul itt tuti nem jelentenek problémát, hiszen a víz jelentősen megkönnyíti a teherviselést. A víz ringása pedig a babának is nagyon jót tesz, ugyanis a víz rezgése megnyugtatja a magzatot, így anya biztosan nyugodtan tornázhat.
2. Alacsony intenzitású cardio
Amint a hasad elkezd nőni, valószínűleg már nem igazán lesz kedved futni, és hidd el, ez így is van jól. Ugyanis az ízületek ilyenkor hajlamosabbak a sérülésre, amire egyáltalán semmi szükség nincs. A futás helyett válassz olyan mozgásformát, ami kevésbé terheli a bokát és a térdet. Az edzőtermekben számos lehetőség van a kíméletesebb edzésmódokra, mint az elliptikus tréner vagy a kerékpár, és szuper kismama tornák közül szemezgethetsz, ahol nem fogod úgy érezni, hogy kilógsz a sorból, ráadásul szuper jókat beszélgethetsz, és új barátokra is szert tehetsz.
3. Súlyemelés
Igen! Tényleg súlyemelést írtam, nem káprázik a szemed, nem elgépeltem, valóban az. Szuper hír ez az egyébként is súlyzóőrült kismamáknak. A súlyemelést is lehet végezni ugyanis a terhesség alatt, ha azt kismamákra szabják. Nyilván nem fogsz akkor súlyokat emelgetni a nyolcadik hónapban, mint Fekete Laci, vagy mint a terhességed előtt. A súlyemelések intenzitását ugyanis a hónapok előrehaladásával csökkenteni kell: kevesebb súly, kevesebb ismétlés. Ezért ezt a fajta testedzést kizárólag személyi edző mellett érdemes végezni!
4. Jóga
Szerintem a jóga bármikor tökéletes választás, de várandósság idején talán még inkább. A jóga egy olyan nagyszerű, kíméletes mozgásforma a kismamák számára, ami a fizikai előnyök mellett képes csökkenteni a stresszt is, így a kismamának könnyebb megbirkózni a terhességgel járó lelki nehézségekkel is. Természetesen, amikor már nagyobb a pocak, bizonyos gyakorlatokat nem lehet kivitelezni, de vannak már kifejezetten kismama jóga órák is.
Amiket mindenképp kerülj el!
- Olyan gyakorlatok, amelyek súlyvesztést eredményeznek.
- Csapat sportok, mint például a labdajátékok, mivel nagyobb a sérülés valószínűsége.
- Nagyobb esési kockázattal járó sportok, mint a síelés, lovaglás vagy szabadtéri kerékpározás.
- Nem szabad, annyira erősen edzened, hogy közben kapkodnod kelljen levegőért.
- Pörgős, pattogós gyakorlatok, mint a stepaerobic vagy a kickbox.
- Bizonyos hanyatt fekve végzett gyakorlatok, mint a felülés és egyes jóga pózok.