Az illóolajok az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvednek. Ezeket az illóolajokat általában illatosításra, szaunában használják a legtöbbet, azonban egyik érdekes előnyük az illóolajoknak, hogy képesek segíteni a fogyásban is.
Az illóolajok fokozzák a diéta és a testmozgás folyamatait, energiát adnak és segíthetnek az étvágy csökkentésében. Ez vajon tényleg igaz?
Az illóolaj egy természetes anyag, amelyet egyetlen növényfajból nyernek ki, általában valamilyen desztillációval (gőzzel és / vagy vízzel). Egyes vállalatok mechanikus módszereket használnak, mint például hideg préselést, az olajok kivonására.
Az olajok „megragadják” az adott növény illatát és ízét, amelyből származnak. Mivel (általában) a lehető legtisztább formában maradnak, az illóolajokat a gyógyszerek természetes alternatívájának tekintik. A leggyakrabban aromaterápiás és masszázs terápiában alkalmazzák őket.
Előnyei
Amíg a növényekben vannak, az illóolajok a beporzók vonzására szolgálnak, szerepet játszanak az allelopathiában (a biokémiai anyagok előállításával kapcsolatban), védik a rovarokat, és védik a növényeket a gombáktól és a baktériumoktól.
Az illóolajok a következő tulajdonságokkal és előnyökkel rendelkeznek:
- vírusölő
- antibakteriális
- antimikrobiális
- antioxidáns
- stresszoldó
- jókedvre derítő
- nyugtató
- a fejfájás, a hányinger és a bőrbetegségek enyhítése
- libidó fokozó
- nyugtató hatások
- fokozott koncentráció
- energia növelése
- emésztési egészség
- fogyás
- az izomfájdalom csökkentése és a sportos teljesítmény javítása
Olajfajták
Közel 100 különböző illóolaj van, és mindegyiknek saját jellegzetes aromája, íze és tulajdonságai vannak.
Legnépszerűbb olajok és pozitív hatásaik:
- borsmenta - emésztési zavar, fejfájás, sinus problémák és menstruációs görcsök csökkentése
- levendula - antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságok, és nyugtató tulajdonságok
- bergamot - a szorongásos tulajdonságok
- teafa - akne kezelése
- citromfű — az izom-csontrendszeri fájdalom, láz, álmatlanság és szorongás csökkentése
- kamilla - segíti a pihenést
- eukaliptusz - az asztma, köhögés és fejfájás enyhítése; a rovarcsípések elleni védelem
- keserű narancs - enyhíti az emésztési zavarokat, javítja a sportteljesítményt
- frakcionált kókusz - zsírégetés
Vannak olyan illóolajok, amelyek fogyasztása biztonságos, néhány azonban nem. Bár több tényezőt is figyelembe kell vennünk az illóolajok kapcsán, mint például az illóolajat le lehet-e nyelni, milyen hatása van, milyen a minősége és érzékenyek vagyunk-e rá.
Az illóolajok lenyelésével kapcsolatos legtöbb kutatást állatokon, nem pedig embereken végezték, így nincs igazi konszenzus arról, hogy ezeket a termékeket lehet-e fogyasztani. Azt tudjuk azonban, hogy a legbiztonságosabb módja az illóolajok fogyasztásának növényi vagy zselatin kapszula formában lehetséges. Ez segít megelőzni a bélnyálkahártya irritációját (az emésztőrendszert védő bélés).
A legtöbb kiváló minőségű illóolaj nem ártalmas, ha az ajánlott módon (kapszula formában) fogyasztják vagy hígítják. Figyelembe kell venni az olajok minőségét is. Sok illóolaj tartalmazhat káros anyagokat, például hígítószereket, oldószereket vagy más adalékanyagokat. Ha nem vagy biztos benne, hogy mi van az illóolajban, inkább ne nyeld le.