notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Édesítőszerek, amiket érdemes elkerülni – Így óvd meg az egészséged

hirdetes

Káros lehet az édesítőszer? Ezeket kerüld el az életmódváltás során

KZs

Amikor az egészségesebb életmódra váltás mellett döntünk, gyakran próbáljuk csökkenteni a cukorfogyasztást, és helyettesíteni azt különféle édesítőszerekkel. Azonban nem minden édesítőszer olyan ártalmatlan, mint amilyennek elsőre tűnik. Vannak olyan mesterséges édesítőszerek, amelyek hosszú távon káros hatással lehetnek a szervezetünkre, és érdemes őket elkerülni, különösen, ha az egészségünk megőrzése a cél. Ebben a cikkben bemutatjuk, mely édesítőszerek rejtik a legnagyobb kockázatokat, és miért érdemes más, biztonságosabb alternatívákat keresni helyettük.

káros édesítőszer

1. Aspartám– a rejtett veszélyek forrása

Az aspartám az egyik leggyakrabban használt mesterséges édesítőszer, amit gyakran találunk cukormentes italokban, diétás üdítőkben és egyes édességekben. Annak ellenére, hogy sokáig úgy gondolták, ártalmatlan, az aspartám körül egyre több vita zajlik. Egyes kutatások szerint hosszú távon fejfájást, idegrendszeri problémákat, sőt akár anyagcserezavarokat is okozhat. Érdemes tehát kerülni, különösen, ha érzékenyen reagálunk a mesterséges adalékanyagokra, és inkább természetes édesítőszereket választani.

2. Szacharin– egy elavult és kétes megítélésű szer

A szacharin az egyik legelső mesterséges édesítőszer, amelyet a 19. század óta használnak. Bár alacsony kalóriatartalma miatt sokáig népszerű volt, azóta számos tanulmány kérdőjelezte meg a biztonságosságát. Kísérletek szerint a szacharin állatoknál daganatok kialakulásához vezethet, és bár az embereknél ez nem bizonyított egyértelműen, a vele kapcsolatos kételyek miatt érdemes inkább más megoldásokat keresni. A természetes édesítők, mint a stevia vagy a méz, sokkal megbízhatóbb alternatívák lehetnek.

3. Aceszulfám-K– a mesterséges cukorpótló, amit jobb elkerülni


Az aceszulfám-K egy újabb mesterséges édesítőszer, amit gyakran kombinálnak más édesítőszerekkel, hogy fokozzák azok hatását. Sajnos az aceszulfám-K-ról kevés hosszú távú kutatás áll rendelkezésre, és sok szakember óvatos a használatával kapcsolatban, mivel potenciálisan kockázatos lehet az anyagcserére és a szív-érrendszeri egészségre. Ha az egészséges életmód a cél, jobb elkerülni ezt az édesítőszert, és inkább olyan alternatívák után nézni, amelyek nem járnak ilyen kockázatokkal.

hirdetes

4. Szukralóz– a „természetesnek tűnő” mesterséges szer

A szukralóz az egyik legnépszerűbb mesterséges édesítőszer, amit sokan természetes alternatívaként reklámoznak, hiszen cukorból készül. Azonban a szukralóz kémiai módosításokon esik át, és több kutatás is arra utal, hogy hő hatására káros vegyületek keletkezhetnek belőle. Ráadásul hatással lehet a bélflórára is, ami hosszú távon emésztési problémákhoz vezethet. Az életmódváltás során érdemes óvatosan bánni vele, és inkább olyan édesítőket választani, amelyek valóban természetesek, például a kókuszcukrot vagy az eritritet.

hirdetes

Mit válassz ezek helyett az édesítőszerek helyett?

Az életmódváltás során fontos, hogy egészséges és természetes alternatívákra váltsunk, ha édesíteni szeretnénk ételeinket. Íme néhány biztonságosabb megoldás, ha édesítőszerről van szó:

Stevia: A stevia egy természetes növényi édesítőszer, amely kalóriamentes, és nem befolyásolja a vércukorszintet. Kiváló választás lehet, ha egészséges módon szeretnéd édesíteni az ételeidet.

Méz: Bár kalóriatartalma magasabb, mint a mesterséges édesítőké, a méz tele van antioxidánsokkal és ásványi anyagokkal, ami segíthet az immunrendszer támogatásában.

Eritrit: Az eritrit egy természetes édesítőszer, ami alacsony kalóriatartalmú, és nem okoz vércukorszint ingadozást. Az íze nagyon hasonló a cukorhoz, így kiválóan helyettesíti azt.

Juharszirup vagy agávé: Ezek természetes édesítők, amelyek sokkal kíméletesebbek a szervezethez, mint a mesterséges társaik, és ízük is gazdagabb, teltebb.

Az életmódváltás során fontos tudatosan dönteni arról, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe, és hogy milyen édesítőszereket használunk. Bár a mesterséges édesítők csábítóak lehetnek kalóriamentességük miatt, sokukról kiderült, hogy hosszú távon káros hatásokkal járhatnak. Érdemes tehát természetes alternatívák felé fordulni, amelyek nemcsak finomak, de jótékony hatással is vannak az egészségünkre. Válassz olyan megoldásokat, amelyek támogatják az egészséges életmódodat, és ne csak a kalóriaszámlálásra koncentrálj, hanem a minőségi ételek kiválasztására is!

Forrás: https://www.health.com/best-and-worst-artificial-sweeteners-7974926; https://www.mayoclinic.org/

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Genetika

A genetika, magyar nevén örökléstan az élőlények sejtjeben lévő infomációhalmaz... Tovább

A-vitamin

Az A-vitamin szükségletet a vegyes táplálkozás fedezi.   A szükséglet növekedésével... Tovább

Tovább a lexikonra
alakformálás cukor diéta egészség egészséges életmód élelmiszer fogyókúra túlsúly