Milyen a jó kenyér?
Egy pékségbe, vagy élelmiszerüzletbe betérve rengeteg kenyértípus fogad bennünket, és fontos tudni, hogy melyik mit kínál ahhoz, hogy a lehető legkiválóbb kenyeret vidd haza magaddal. Vess egy pillantást a tápértéket feltüntető címkére, és vess pillantást a két legfontosabb pontra: a fehérje- és a rosttartalomra. Ez a két tápanyag segít az emésztés lelassításában, és abban, hogy tovább érezd magad jóllakottnak egy étkezés után. Nem mellesleg a vércukorszint stabilizálásában is segítenek.
Válassz olyan kenyeret, amely szeletenként 2-3 gramm rostot, és 3-4 gramm fehérjét tartalmaz.
Az összetevőket is érdemes megnézni – keress olyan kenyereket, amelyek 100% teljes kiőrlésűek, vagy 100% csírázott szemekből készültek, mert ezek táplálóbbak, mint a többi. Persze minderre nem szabad túlzottan rástresszelni, csak arra ügyelj, hogy ne válassz olyan kenyeret, ami hozzáadott cukrot tartalmaz, például magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot.
Hogy az egészségesebb kenyerek közül melyiket választod, az csupán egyéni ízlés kérdése. Íme néhány, amiket érdemes kipróbálni!
Csíráztatott szemekből készült kenyerek
Ezek a kenyerek olyan szemekből készültek, amelyeket hagytak kicsírázni, tehát megvárták, hogy több tápértékük legyen. A csíráztatott szemekből készült kenyerek általában több rostot, fehérjét, és B-vitamint kínálnak, mint a sima fehér, vagy teljes kiőrlésű kenyerek. E mellett jellegzetesen diószerű, nagyon kiadós ízük van, amit az említett csíráknak és hüvelyeknek (búza, árpa, szójabab, lencse, stb.) köszönhetnek. Magas fehérje- és rosttartalmuknak köszönhetően az ilyen kenyerek tovább megőrzik a jóllakottságérzetet is!
Kovászos kenyerek
A hagyományos élesztővel készült kenyerekkel ellentétben az erjesztés a vadélesztők és a lisztben természetesen előforduló tejsavbaktériumok közötti kölcsönhatást használja ki a kenyér keléséhez. Ez a folyamat viszonylag hosszú időt vesz igénybe, de egyedi ízt és textúrát kölcsönöz a kenyérnek. Mivel a baktériumok csökkenthetik a kenyér pH értékét, és segíthetik a fitinsav lebontását (ami általában a vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz tapadva megnehezíti azok felszívódását), a test könnyebben hozzájuthat a cinkhez, káliumhoz, és más mikrotápanyagokhoz.
Az erjesztési folyamat a glutén lebontását is elősegítheti, és egyszerűbbé teheti a kenyér megemésztését a gluténérzékenyek számára. A termék glikémiás indexét is csökkentheti, ami azt jelenti, hogy kisebb a valószínűsége a vércukorszint-kilengésének a kenyér elfogyasztása után.
100% teljes kiőrlésű kenyerek
Amikor azt látod a címkén, hogy a kenyér 100%-ban teljes kiőrlésű búzalisztből készült, akkor az azt jelenti, hogy tartalmazza a tápanyagokban gazdag korpát és csírákat is. A hagyományos fehér kenyerekben ezek nincsenek benne, amitől kevésbé táplálóak, mint teljes a kiőrlésű változatok. A teljes kiőrlésű kenyerek általában több rostot, fehérjét, és B-vitamint tartalmaznak, mint a fehér kenyerek, így táplálóbbak, mint a fehérek.