Jó elindulás lehet, ha úgy fogunk neki, hogy minden héten eggyel több lúgosító ételt teszünk az étrendünkbe és egy savasítót száműzünk, míg el nem éri a lúgosítás a hatását. Ha ez bekövetkezett, utána szintén fokozatosan kell megteremteni az egyensúlyi étrendünket is. További tippek a lúgosító étkezésről a cikkben!
A lúgosító étkezés hiányának kellemetlenségei
A legújabb kutatások szerint a legtöbb betegséget, nem a különböző kórokozóknak köszönhetjük, hanem testünk túl savasodásának. Ez három féleképpen következhet be:
• ha több savas ételt eszünk, mint lúgosat,
• ha mérgek halmozódnak fel, vagy mikroorganizmusok szaporodnak el a szervezetünkben
• ha testünk nem megfelelő módon bontja le, vagy semmisíti meg a savakat.
A leggyakoribb ok: a helytelen táplálkozás. A túl sok savas étel fogyasztása megfelelő lúgosítás nélkül rengeteg problémát okoz szervezetünknek, íme, néhány példa: izomláz, emésztési zavarok, magas vérnyomás, száraz bőr, csontritkulás, cukorbetegség, depresszió, rák.
A stressz és a legtöbb negatív érzelem is savakat termel a szervezetünkben. A stresszes emberek eleve könnyebben megbetegednek. A szervezetünknek az egyensúlyra van szüksége. A túl lúgos szervezet éppen annyira ártalmas tud lenni, mint a túl savas. Ezért arra kell törekednünk, hogy egyensúlyt tudjunk tartani hosszútávon. A lúgosító étkezést pedig csak addig kell fenntartani, amíg a testünk meg nem szabadul a fölösleges savaktól, utána pedig olyan mértékben kell folytatni, hogy a szervezetünk megtalálja az egyensúlyt.
A lúgosító étkezés betartása
Nem mindenkinek megy az egyik napról a másikra történő drasztikus változtatás, ezért azt javaslom, hogy fokozatosan kezdjünk hozzá. A hosszú távú siker kulcsa az, hogy hozzászokjunk a lúgosító ételek fogyasztására. Ami fontos, hogy savas ételeinkhez, használjunk lúgosító kiegészítőket, így tökéletes egyensúlyt hozhatunk létre. Az ízlelőbimbóink kimerülnek a cukortól és a sótól, és a többi mesterséges ízesítőtől, ezért előfordulhat, hogy nem is érezzük a finom zöldségek igazi ízét. Hagyni kell egy kis időt a nyelv regenerálódására is.
A nap legfontosabb étkezése a reggeli, ezért arra érdemes a leginkább odafigyelni először. Ha a reggelink nem lassít le minket, sokkal könnyebb a nap további része. Amíg a lúgosító étkezést alkalmazzuk, kerüljük a következőket: húsok, kávé, fekete tea, alkohol, édességek, fehérliszt, tojás, zsíros sajtok, tartósítószert és színezőanyagot tartalmazó ételeket, és természetesen a gyorséttermi kajákat. Utóbbit egyébként is érdemes elkerülni.
Kezdésnek minél több zöldséget fogyasszunk, lehetőleg nyersen, mert a párolás savasítja a zöldségeket. Hús fogyasztása esetén, sem kell feladni a lúgosítást, hiszen egy kis zöldség salátával elérhetjük az egyensúlyt.
Étel csoportok a lúgosító étkezés szempontjából
Gyümölcsök: magas a cukortartalmuk, így savasító hatást gyakorolnak a szervezetre.
Tejtermékek: minél tovább tart az előállítás és a tárolás, annál inkább savas hatású. Így pl.: a friss tej még lúgosító hatású.
Gabonafélék: nagyobb adagokban és többször fogyasztva inkább savasítanak, összetett szénhidrát tartalmuk miatt, de zöldségek mellé, és kis mennyiségben hasznosak. Pl.: búza, rizs, zab, árpa.
Pékáruk: többségében az élesztő miatt savas hatásúak. A legegészségtelenebb a fehér kenyér, helyette használjunk teljes kiőrlésűt, vagy olyat, ami kevesebb élesztőt tartalmaz.
Olajok és zsírok: két típusa van: a telített zsírok és a telítetlenek. A telített zsírokat inkább kerüljük, ezek szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotúak, pl.: vaj, vagy margarin. A telítetlen zsírokat fogyaszthatjuk, segítik a lúgosítást, folyékony halmazállapotúak, pl.: olívaolaj, halolaj, kankalinolaj, vagy lenmagolaj.
Húsok és halak: Az összes hús és hal savasít. Amik kevésbé, és fogyaszthatjuk kisebb mennyiségben: máj, lazac, pisztráng, csirke, pulyka. Túlzott elsavasodás esetén ezek fogyasztása sem ajánlott.
Gombák: mivel széndioxidot termelnek oxigén helyett, ezért mérgezőek az emberi szervezetre nézve, bármelyik gombafajtáról is legyen szó. Fogyasztásuk nem ajánlott. Pl.: csiperkegomba, szarvasgomba.
Csírák: gazdag tápanyagtartalommal rendelkeznek, és a növekedésükkel egyre lúgosabbá válnak. Pl.: búzacsíra.
A lúgosító étkezés hatása
A méregtelenítési eljárás sajátos vonása, hogy elkezd megszabadulni a felgyülemlett savaktól, ez nem zökkenőmentes feladat a szervezet számára. Tünetek lehetnek: szédülés, fejfájás, hányinger, fáradtság. Ez azt jelzi, hogy elindult a méregtelenítés, nem kell megijedni, egy ilyen egészséges étrenddel nem lehet a szervezetet megbetegíteni.
Az éhség érzet is csökken, hiszen legtöbbször nem is éhesek vagyunk, hanem a szervezetünknek vízre van szüksége. Ha nem rég ettünk és megint éhesnek érezzük magunkat, akkor először vizet igyunk.
Az egészségtelen ételek iránti vágy is csökken, ha nem kényszerrel hajtjuk végre a lúgosító étrendet. Több zöldséget szeretnénk majd, és kevesebb szénsavas üdítőt, kevesebb csokoládét.
Ha a pH egyensúly helyre áll, akkor elkezd a test megszabadulni a felesleges zsíroktól, és ha többet iszunk és kevesebbet eszünk, akkor minden egyéb változatlansága mellett, havonta több kilót is fogyhatunk. Az egészséges étkezésnek köszönhetően pedig megnő a szervezet energiaszintje.
Ha több energiánk lesz, a testmozgást is nagyobb kedvvel tudjuk elkezdeni és végrehajtani. A több víz fogyasztása a bőrünk szárazságát is eltünteti.
Jobb és mélyebb alvást tesz lehetővé, így kevesebbet kell aludnunk a lúgosító étkezés megkezdése előtti időkhöz képest. Így több időnk marad más dolgokra.
Gondolkodásunk, nem csak tisztább lesz, de a memóriánkat is javítja. Gyorsabban tudunk reagálni, és a stresszhelyzetekben tanúsított viselkedésünk is rugalmasabb lesz.
A kórokozók inkább a savas, túl savas testekben telepednek meg, ezért egy egyensúlyos, vagy lúgos szervezet kevésbé van kitéve a kórokozók támadásainak. Az immunrendszerünk is megerősödik.
A lúgosító étkezés elkezdése
Ne feledje, hogy a lúgosító étkezés bár nagyon hasznos rövidtávon, mégis egy új és egészségesebb életformát kínál. Ha a szervezetünket sikerül elmozdítani az egyensúlyi állapot felé, akkor ne essünk a ló másik oldalára, és a továbbiakban az egyensúly megtartására törekedjünk. A kúra alatt persze a lúgosítás a cél, majd ha végére ért, akkor se felejtsen el mindent, amit tanult belőle. Sok diétázó ugyanis amint lejárt a kúra ideje azonnal visszatér a régi életmódjához, és persze csodálkoznak, hogy a tünetek visszajönnek. Senki ne kövesse el ezt a hibát. A cél az egyensúly.