A táplálékban található élelmi rostok elsődleges feladata az, hogy a bélben megnövelt térfogatú anyagot biztosítsanak a bélizmok működésének serkentésére. Így elősegítik azt, hogy a feldolgozott táplálék gyorsabban haladjon át a bélcsatornán úgy, hogy közben nem okoz különösebb megterhelést.
A megfelelő mennyiségű rostot tartalmazó táplálék fogyasztása mérsékli az étkezés utáni vércukorszint emelkedést, ezáltal csökkentheti a hasnyálmirigy terhelését. Ez főleg cukorbetegség esetében különösen fontos.
Vízben nem oldódó rost:
Áthalad a beleken, térfogata megnő, ugyanakkor „súrolókefe”-ként is működik. Magával sodor minden olyan lerakódást, ami nem egészséges. Ha a táplálék kellően magas rosttartalmú, a jóllakottság érzését kelti, így megakadályozza a túlsúly kialakulását, továbbá megelőzi a székrekedést, ennélfogva csökkenti a visszerek és az aranyér kialakulásának veszélyét.
Vízben oldódó rost:
Ugyancsak nagy mennyiségű folyadékot vesz fel és zselés struktúrákat hoz létre. Megköti a zsírokat, illetve a koleszterint és ezzel segít a vérzsírok szintjét lecsökkenteni.
Bármiből megárt a sok!
A különböző élelmi rostok szükséges mennyiségben elsősorban a teljes kiőrlésű gabonafélékben, valamint a korpában, gyümölcsökben és zöldségekben találhatók. De vigyázat! A túl sok rost fogyasztása, különösen abban az esetben, ha csak egy forrásból származik, pl. korpából, emésztési zavarokat is okozhat. Miért? Mert számos rost dús táplálékban fitinsav található, amely megköt olyan ásványi anyagokat, mint a kalcium vagy a vas, igy kalcium-, illetve vashiány alakulhat ki. Ezért a rost fogyasztása is mértékkel javasolt!
Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző