A nikotin hatásai:
Az étrend befolyásolhatja a nikotin testsúlyszabályzó képességét, és kimutatták, hogy a hosszú távú nikotin-bevitel adaptív változásokat okoz a táplálkozást és energia-anyagcserét szabályozó központi és periférikus szervekben.
Ez különösen fontos a testépítők számára, akik szeretnék növelni vagy megtartani izomtömegüket. A nikotinról köztudott hogy csökkenti a testsúlyt, míg a nikotin-megvonás vagy a dohányzással való teljes felhagyás növeli azt. A nikotin-megvonás velejárója a hipotalamusz megnövekedett orexigenikus (étvágy-növelő és anyagcsere-csökkentő) peptid (NPYés AGRP) termelése, továbbá csökkenti a kalóriaégető barna zsírszövetek aktivitását.
Odalesz az izomtömeg?
Mindebből az következik, hogy a testépítők számára, akik izomtömeget akarnak megtartani, vagy szálkásak szeretnének lenni komoly visszaesést okoz a dohányzás.
Azok a testépítők, akik nem isznak, vagy nem dohányoznak nyilvánvalóan sokkal jobb eredményeket érhetnek el. A testépítők számára még nagyobb veszélyt jelentenek a leszokás közben fellépő negatív folyamatok, mivel az anyagcserében, étvágyban és hormonális értékekben okozott változások miatt még nehezebb felhagyni ezekkel a rossz szokásokkal.
‼️Meglátásom szerint ez a két tevékenység, mármint a dohányzás és az edzés nem igazán fér meg egymás mellett. Ennek ellenére szoktam látni olyan „sportembereket”, akik alighogy kilépnek az edzőterem ajtaján, már veszik is a szájukba a cigarettát, és kis idő múlva gyárkémény módjára eregetik a füstöt. Maga a dohányzás sem nyújt szép látványt, de ha egy olyan emberről tudjuk meg, hogy dohányzik, aki egyébként a rendszeres testmozgás mellett tette le a voksát, akkor egyenesen rémisztőnek és ijesztőnek találjuk a helyzetet‼️
Szerző: Nagy Sándor - Személyi Edző