A glutamin egyike a 20 genetikailag kódolt aminosavnak. Nem tekintik esszenciális aminosavnak, de bizonyos esetekben, például intenzív atlétikai edzés vagy egyes gyomor-bélbetegségek hatására feltételesen esszenciálissá válhat.
Óriási szerepe van a bélrendszerünk és így az immunrendszer egyensúlyának és egészségének megőrzésében – a vékonybél nyálkahártyájának sejtjei ugyanis a glükózhoz képest előnyben részesítik, mint energiaforrást. Műtétek és sérülések után, hatalmas mértékben képes gyorsítani a sejtek regenerációját.
Glutamin a testünkben legnagyobb mennyiségben előforduló aminosav (fehérje), több mint 60%-át adja a vázizomzatot alkotó aminosavaknak és nagy mennyiségben van jelen a húsokban, a tojásban vagy éppen a tejsavó fehérjeporokban is.
A glutamin, azonban nem csak az egészségünket komolyan veszélyeztető helyzetekben fontos; hiányában a regeneráció hatékonysága csökken, az izomzatunk nehezebben és lassabban gyógyul az edzések alatt keletkezett mikrosérülésekből – amelyek egyébként a fejlődés kulcsát jelentik és így a jelenlétük alapvetően nem csak természetes, de kívánatos jelenség is.
Az edzések után megfelelően regenerálódni képtelen szervezetünk, sokkal könnyebben átkerülhet a túledzettségnek is nevezett állapotba, amely minden aktív életmódot folytató nő és férfi rémálma.
Mivel a testünknek számos sejtje hasznosítja a glutamint, érdemes nagyobb dózisokban fogyasztani a megfelelő hatás elérése érdekében. Diéta alatt, hogy a segítségével csökkentsük az izomveszteséget.
Tömegnövelés során, amikor is a hatására a növekedési hormon szintje megnő, az izomfehérje szintézis fokozódik. Állóképességi sportolóknak és hosszú kardió edzésekkel fogyni akaró nőknek, az immunrendszer megfelelő működésének helyreállítása érdekében. Műtétek után és égési sérülések esetén, amikor is nagymértékben gyorsítja a sejtek gyógyulását.
Hogyan alkalmazzuk?
Ideális esetben:
5 g glutamin reggel
5-10 g glutamin edzés előtt-közben-után, a frissítőbe keverve
5 g glutamin este
Szerző: Suba Krisztina – Szeméyli Edző