3. Nem tudsz elaludni
Kevés olyan rossz érzés van, mint amikor fáradt vagy, de sehogyan sem tudsz elaludni. Ez szintén a túlzott koplalás egyik gyakori tünete, amit szintén kimutatottak a fent említett kísérlet során. Azóta több tanulmány is készült már az evési zavarokról és az alvásról is, amelyek szintén arra engednek következtetni, hogy étrendünknek alvásunkra is komoly hatása van. Számos kutatás kimutatta továbbá, hogy akik visszaszoknak egy rendes, egészséges étrendre, azoknak az alvás-ébredés ciklusuk is rendbe jöhet.
4. Székrekedésed van
Ha szervezeted nem kapja meg a szükséges kalóriamennyiségét, akkor előfordulhat, hogy emésztőrendszered nem lesz képes végigmozgatni magán mindazt, amit megettél, csak azért, hogy spórolhasson az energiával. Ez gyakran székrekedést okozhat, ahogy az is, ha nem eszel elegendő rostot, ami a kalóriaszegény diéták egyik súlyos hibája.
5. Súlyod stagnál, vagy épp gyarapodni kezd
Ha nem veszel észre jelentős változást súlyodban, vagy pont, hogy gyűlnek a kilók ahelyett, hogy eltűnnének, akkor erre nem feltétlenül az a helyes reakció, hogy még kevesebbet eszel. Ahelyett, hogy szervezetednek még kevesebb energiát biztosítanál, és ezzel lelassítanád a fogyáshoz szükséges anyagcsere folyamatát, épp, hogy többet kell enned.
Iktass be egy kis nassolást az étkezéseid között, ügyelve arra, hogy minden fő tápanyagból (fehérje, zsír, szénhidrát) vigyél ilyenkor a szervezetedbe. Ha tested elegendő üzemanyagot kap, akkor lesz ereje lefogyni.
Összegezve
A krónikus koplalás nem segít majd a fogyásban, és, mint olvashattad, akár még ellentétes eredménye is lehet – a veszélyes tápanyaghiányról nem is beszélve. Ha szeretnél leadni súlyodból, akkor erre nem feltétlenül az a legjobb módszer, hogy kijelölsz egy pontot a mérlegen, amit aztán megpróbálsz elérni.
Sokan azért adják fogyásra a fejüket, mert úgy szeretnének kinézni, mint az interneten és magazinokban látható vékony modellek, akikre a társadalom követendő mintapéldákként tekint. Az igazság az, hogy nem mindenkinek ez az alkat áll a legjobban, így mielőtt bármilyen fogyókúrába kezdenél, gondolkodj el rajta, hogy miért is fontolgatod – talán csak másoknak szeretnél megfelelni?
Mára az is köztudottá vált, hogy a súly önmagában nem tükrözi pontosan egy ember egészségét. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy bizonyos esetekben nem tenne jót az egészségnek néhány kiló leégetése, de sokak számára elég csak egészségesebb étrendre váltaniuk ahelyett, hogy koplaltatnák magukat. Mindez persze személyfüggő, és egy pontos diagnózishoz szakvéleményre is szükség lesz.
Próbálj meg tehát olyan célokat kitűzni magad elé, amiket nem feltétlenül a súlyod határoz meg. Például kezdj el arra „edzeni”, hogy naponta 2-3 adag zöldséget is elfogyassz, vagy hogy olyan dolgokat iktass be hétköznapjaidba, amiktől hosszútávon jól érzed magadat.