notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Hogyan pótold az örömhormont?

hirdetes

Az örömhormon pótlása ‼

vitalzone.hu

A SZEROTONIN hiányát számos betegséggel hozzák összefüggésbe, így például a migrénnel, depresszióval, idegi-, étkezési- és szexuális zavarokkal vagy akár a premenstruációs szindrómával is.

Az örömhormon pótlása ‼

Számos kutatás született már e témában, amelyek széleskörű összefüggéseket vizsgáltak. Így például kiderült, hogy a menopauza alatt az ösztrogénszint csökkenésével a szerotoninszint is csökken, ami hozzájárulhat a hangulatváltozásokhoz. A hiányállapot ugyanígy beindítja a „kívánóságot” is, vagyis a szervezet bizonyos ételek utáni vággyal próbálja növelni az örömhormon szintjét. Ugyanez érvényes a premenstruációs szindrómánál is, amelynek tüneteit valószínűleg a nemi hormonok és a szerotonin kölcsönhatása okozza. Vagyis a menstruáció előtti napokra jellemző idegesség, lehangoltság, bizonyos ételek utáni sóvárgás és csökkent libidó is ezzel függhet össze. A szerotonin csökkenésének jele lehet a túlzott evés is, hiszen a szénhidrátbevitel csak rövid ideig emeli a szerotonin szintjét. Vagyis akár az örömhormon hiánya miatt kialakult szomorúság, téli lehangoltság is okozhatnak plusz kilókat, amennyiben édességgel, süteménnyel szeretnénk becsapni az agyunkat.


Hogyan növelhetjük a szerotonin szintjét?


Nem lehet eléggé hangsúlyozni a fizikai aktivitás szerepét. Ugyanis az edzés is egyfajta stressz a test számára, amelyhez azonban – megfelelő és rendszeres gyakorlás mellett – a szervezet alkalmazkodni kezd és növeli a stresszválaszban résztvevő anyagok termelését: például a noradrenalinét és a szerotoninét is.

hirdetes


Hasonló anyagok termelődnek a szerelmi együttlét során is, amelyek felpezsdítik a vérkeringést és általános jó érzést okoznak. Télen a legfőbb probléma a napfényhiány. A napfény ugyanis kifejezetten javítja a hangulatot, hiszen optimális szintre hozza a szerotonin-szintet. Így a déli órák kivételével érdemes minél több időt a szabadban tölteni. Bizonyos vitaminok, ásványi anyagok is hozzájárulnak a szerotonin termelődéséhez. Ilyen például a B5- és a B6-vitamin. A B5-vitamin a szerotonin és az acetilkolin termelését támogatja, és egyes kutatások szerint a memóriát és a koncentrációképességet javító hatásán kívül a szorongás, a depresszió kezelésében is hasznos lehet.


A B6-vitamin szintén nélkülözhetetlen a szerotoninszintézishez. Erős az összefüggés a depresszió és a folsav hiánya közt is. Ezért fontos tudni, hogy egyes gyógyszerek, például az aszpirin, a barbiturátok, a görcsoldók, az orális fogamzásgátlók folsavhiányt idézhetnek elő a folsav felszívódásának gátlása révén. Ezzel együtt a szerotonin egy erős természetes antidepresszáns. Ez az anyag hangulatot idéz elő, segít elkerülni a hanyatlásokat, segít megelőzni a hosszan tartó depressziók kialakulását, az apátia enyhítését.

hirdetes


A szerotonin kívülről nem léphet be a szervezetbe. Ezt az anyagot az emberi test szervek és szövetek szintetizálják az aminosav triptofánból. Ezért a szerotonin szükségleteinek kielégítése érdekében rendszeresen be kell vonni a triptofánban gazdag diétás termékekbe. Ennek az anyagnak napi bevitele felnőtteknek 1500-2000 mg. Azonban ez az érték különböző belső és külső tényezők hatására változhat.


A triptofán fő forrása a következő:

  • közönséges bab;
  • spárga;
  • szójabab;
  • lencse;
  • kemény és feldolgozott sajtok;
  • osztriga gomba;
  • hajdina;
  • zsíros túró;
  • köles;


A B csoportba tartozó vitaminokkal dúsított élelmiszer (zabpehely, máj, élesztő, banán, datolya, alma, tök, leveles zöldségek, dinnye, őszibarack); magas magnéziumtartalmú termékek (szárított gyümölcsök, tengeri kelkáposzta, árpa); omega-3 zsírsavtartalmú élelmiszerek (tengeri hal, tojás, lenmag, avokádó).

Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

High protein diéta

Fehérjékben gazdag összetételű diéta. Tovább

Flabélos

OTO FLABéLOS (FL-3000) (Gyártói információ)   Professzionális TTV (teljes test... Tovább

Tovább a lexikonra
betegség egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás életmód lelki egészség