Az újév alkalmával biztosan Te is megfogadtad, hogy 2020-ban odafigyelsz az étkezéseidre és kialakítassz egy egészségesebb életmódot. Ha szereted a tejbegrízt, ezt a receptet imádni fogod! Nemcsak finom, de gluténmentes is. Nevezzük hamis tejbegríznek.
Hozzávalók:
- 2 ek rizsdara
- 2dl növényi tej
- Ízlés szerint édesítőszer
Elkészítés:
1. A tejet feltesszük forrni, majd hozzáadjuk a rizsdarát és az édesítőszert. A tökéletes állag titka: ahány evőkanál rizsdara, annyi deci tej!
2. Folyamatos kevergetés mellett addig főzzük, amíg sűrűsödni nem kezd.
Tipp:
A tetejére ízlés szerint tehetünk cukormentes lekvárt, fehérjeport vagy akár bogyós gyümölcsöt is.
Én karobporral és pár szem kesudióval (maximum 10-12 darab az ajánlott) díszítettem, isteni finom lett.
Tudtad?
A karobpor nagyon hasonlít a kakaóporra külsőleg, de ugyebár a külső nem minden!
A szentjánoskenyérfa terméséből készül, melynek értékes tulajdonságaira, már 4000 évvel ezelőtt az ókori Görögországban felfigyeltek.
A, B2, B3 és B6 vitaminok, valamint kalcium, magnézium és cink is megtalálható benne! Ráadásul kétszer annyi kalcium van benne, mint a kakaóban.
Számos diétába beilleszthető, hiszen nem tartalmaz glutént, koffeint és alacsony a cukor- valamint zsírtartalma. Magas rosttartalma pedig jótékony hatással van az emésztésre.
Mi is az a glutén?
Sajnos egyre több embert érint a gluténérzékenység, amit igenis komolyan kell venni! Egyre inkább divat lett a gluténmentes étkezés, mégis meglepő, hogy mennyien nincsenek tisztában azzal, hogy mely élelmiszerek tartalmaznak glutént. Érdemes az összetevőket minden esetben elolvasni, ugyanis adalékanyagként is szerepelhet bizonyos termékekben.
Mindenek előtt érdemes tisztázni, hogy pontosan mi is az a glutén. Tévedés, miszerint a glutént az élelmiszerek feldolgozása során adják hozzá az élelmiszerekhez! Mivel a glutén egy összetett fehérje (gliadin, glutenin), melyet természetes formában tartalmaznak egyes gabonafélék, mint például a búza, a zab, a rozs, az árpa és a tönköly.
Főbb élelmiszerek, amelyek glutént tartalmaznak:
- Tejtermékek (például: tejföl, joghurt, sajtok)
- Lisztek (például: finomliszt, rétes liszt, Graham liszt, Durum liszt, teljes kiőrlésű búzaliszt, kenyérliszt, tönkölybúzaliszt, lenmagliszt)
- Köretek (például: bulgur, zab, rozs, kuszkusz, durum tészta)
- Sütéshez szükséges hozzávalók (például: sütőpor, margarin)
- Tészták (például: búza alapú tészták)
Nem könnyű ezeket a tiltólistás élelmiszereket teljesen kiiktatni az étkezéseinkből, ugyanakkor az egyre növekvő kereslet a gluténmentes termékek után, egyre nagyobb kínálatot eredményez. 8 egyszerű tipp segítségével könnyen helyettesítheted a fent említett élelmiszereket, melyről egy korábbi cikkünkben olvashatsz.
Miért jó a rizsdara?
Ez a recept elsősorban azoknak kedvez, akiknek tiltólistára került a búzadara, ugyanis a rizsdara ennek remek alternatívája. A rizsdara nem csak gluténmentes, de mindemellett:
- laktózmentes
- burgonyamentes
- élesztőmentes
- búzamentes
- kukoricamentes
- mogyorómentes
- szójamentes
- tartósítószermentes
- tejmentes
- tojásmentes
Tehát rengeteg diétába tökéletesen beilleszthető, sőt még vegánok számára is megfelelő alapanyag lehet.
Átlagos tápérték 100 g rizsdarában:
Energia: 351 kCal
Fehérje: 7 g
Szénhidrát: 79,3 g
Zsír: 0,6 g (amelyből telített zsírsavak: 0,2 g)
Rost: 0,4 g