Több vendégem van, aki ilyen problémával küzd. A legtöbbjüknél az jelenti a legnagyobb gondot, hogy a diagnosztizálás után abbahagyják a sportot, az edzést, ami nem csak fizikailag hat negatívan a testünkre, hanem lelkileg is rossz hatással lesz az érintett.
Úgy gondolom ez a legrosszabb hozzáállás. Igenis van az a torna, van az az edzés, ami pozitív hatással van még porckorongsérv esetén is. Nem is beszélve arról, hogy helyes technikával, személyi edző, illetve gyógytornász bevonásával a konditerem használata is megengedett, sőt javasolt.
Bár itt fokozottan kell figyelni az utasításokra, hogy nehogy több kért okozzunk, mint hasznot.
Ezért fontos egy jó, hozzáértő szakember bevonása, aki ebben tud segíteni és folyamatos hibajavításával vezeti az edzés egészét.
Szerző: Burján Nóra-személyi edző
Ha kérdésed lenne, tedd fel bátran itt: Burján Nóra online tanácsadás
A porckorongsérv, gerincsérv akkor és azért alakul ki, ha a porckorong külső részében elváltozások keletkeznek, például repedések és ezért a belső kocsonyás rész ezekbe be tud férkőzni, ezáltal a porckorong sérülékenyebbé válik és nagyobb fizikai terhelésre a rostos gyűrű átszakad, a kocsonyás rész elindul kifelé.
Így ez a kialakult kiboltosuló rész irritálhatja, nyomhatja a gerincszalagot, a kilépő ideggyököket és a gerincvelő burkolatását.
Leginkább az ágyéki szakaszon alakul ki, mivel ezt a részt terheljük leginkább, de ehhez hozzájárul a helytelen testtartás, esetlegesen egy ágyéki lordózis megléte, a mozgásszegény életmód, a túlsúly és az ülőmunkák, amik nem segítik elő a helyes testtartást.
Szerző: Burján Nóra-személyi edző
Kialakult porckorongsérvnél egy biztos, egy idő után észre fogod venni és érezni fogod a fájdalmat. Ami ezt jelezheti, az egy kellemetlen derékfájás, ami nem stagnál, hanem fokozódik bizonyos tevékenységeknél, például előrehajolásnál, fizikai terhelésnél, emelésnél.
Ennek eggyel kellemetlenebb változata, amikor már ez a fájdalom kisugárzik bizonyos testrészeinkre, legyen az a lábunk vagy az ágyékunk környéke.
Később ezt még fokozhatják a zsibbadások és az izomgyengülések is.
Végső estben bénulás is felléphet, amikor is a műtét már elkerülhetetlen.
Szerző: Burján Nóra-személyi edző
A sportos megoldás
Azért a tünetek felismerése után, mindenképp forduljunk szakemberhez. Ha nem túl súlyos a probléma, akkor legtöbbször gyógyszeres és fizioterépiás kezelést fognak javasolni az orvosok.
Viszont ahogy érezzük magunkban az erőt, érdemes elkezdenünk a tornát, edzést is, ami kifejezetten a gerincsérvvel élőknek ajánlott.
A gyógytorna, mint minden más torna és mozgásforma, sokat segít az izomzat megerősítésében, tehát lecsökkenti a gerinc terhelésé, így idővel az esetek túlnyomó részében a fájdalom csökken.
Akár a gerinctornát, akár a gyógytornát vagy a konditermi edzést végezzük, érdemes jegyzetelni és megtanulni a feladatokat, hogy akár otthon is mozoghassunk egy kicsit
Mindenkinek sok, sok kitartást és mielőbbi jobbulást kívánok,
Nóri