notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

A stressz tíz testi jele

hirdetes

Ismerd meg a stressz tíz testi jelét

vitalzone.hu

Mindannyiunkkal előfordul, hogy feszültebbek vagy éppen levertebbek vagyunk a szokásosnál, ez sajnos a modern élet velejárója. A krónikus stressz állapot - erősen megterhelő munka vagy családi gondok miatt – esetén azonban bizonyos nem tipikus tünetek is jelentkezhetnek.

A stressz testi jelei

Szakemberek szerint, ha az alábbi tünetek valamelyikét észleljük, szakítsunk időt minden nap egy kis sétára, néha az is elég, ha a telefonunkat kikapcsoljuk.

1. Hétvégi fejfájás

A stressz szintjének hirtelen csökkenése migrént okozhat. Ajánlatos ezért a hét végén is igazodni a hétköznapi alvási és étkezési szokásainkhoz.


2. Kínzó menstruációs görcsök

A stresszes nők több mint kétszer gyakrabban tapasztalnak fájdalmas görcsöket, mint azok, akik nem annyira feszültek. Segít, ha ilyenkor lemegyünk az edzőterembe vagy sétálunk egy nagyot.


3. Fájó állkapocs

Ez a fájdalom annak a jele lehet, hogy éjjel csikorgatjuk a fogunkat vagy megfeszítjük az állkapcsunkat. Ez az állapot is romlik a stressz hatására. Kérjünk fogorvosunktól fogvédőt, amelynek éjszakai használatával kiküszöbölhető ez a probléma.


 4. Különös álmok

Az álmok az alvás során általában egyre pozitívabbak lesznek, hogy jobb hangulatban ébredjünk, mint amilyenben elaludtunk. Ha valaki azonban stresszhelyzetben van, gyakrabban felébred, így ez a folyamat megszakad, és a kellemetlen kínzó álmok törnek ismét a felszínre. Ez megelőzhető a megfelelő alvási szokások kialakításával, 7-8 óra alvással, valamint azzal, ha kerüljük lefekvés előtt a koffein és az alkohol fogyasztását.

hirdetes


5. Vérző fogíny

A stresszes emberek nagyobb kockázatnak vannak kitéve a fogínysorvadás szempontjából, mint egészséges társaik. A kortizol nevű stresszhormon krónikusan magas szintje gyengíti az immunrendszert, így a baktériumok megtámadják a fogínyt. Tartsunk magunknál fogkefét, és használjuk gyakran, de a száj egészségét a stressz szintjének csökkentésével is lehet védeni.


6. Hirtelen megjelenő akne


A stressz fokozza a bőr aknéhoz vezető gyulladását is. Szalicilsavat tartalmazó tonik vagy baktériumölő lemosó használatával segíthetünk ezen, ám ha a bőrünk néhány hetes kezelés után sem javul, keressük fel az orvost.

hirdetes


 7. Édesség megkívánása

Nemcsak a női hormonok felelősek azért, ha valaki fokozottan kívánja az édességet, ugyanezt műveli a stresszhormon is.


8. Bőrviszketés

A krónikus viszketésben szenvedők között kétszer több a stresszes, mint azok között, akik ilyen bőrproblémával nem küszködnek. Bár maga a viszketés is okozhat stresszt, szakemberek szerint a szorongás és a feszültség súlyosbítja a bőrgyulladást, az ekcémát és a pikkelysömört.


9. Súlyosbodó allergia

Az allergiások tünetei súlyosbodtak, ha feszültséggel és szorongással járó tesztfeladatokat kellett megoldaniuk. A stresszhormonok serkentik az IgE termelődését, ez a fehérje allergiás reakciót okoz.


10. Hasfájás

A szorongás és a stressz gyomor-, fej- és derékfájást, valamint álmatlanságot okozhat. A stresszhormon szintjének növekedésével súlyosbodnak a hasi fájdalmak is. A stresszkezelő technikák elsajátításával enyhíthetők a panaszok.


 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Cellulit

  A cellulit vagy más néven narancsbőr a bőr göröngyös, narancshéjra emlékeztető... Tovább

Cink

Kevés cinkre van szüksége a szervezetünknek, azonban elengedhetetlen a megfelelő... Tovább

Tovább a lexikonra
akaraterő betegség egészség egészséges életmód lelki egészség