Mennyi az ideális szénhidrátmennyiség?
Az a szénhidrátmennyiség, amit enned kellene, két dolog függvénye; mennyit szeretnél fogyni és a tested melyik részéről szeretnél súlyt veszteni.
Mikor az emberek arról beszélnek, hogy kizárták az életükből a szénhidrátot vagy alacsony szénhidráttartalmú diétán vannak, az Atkins diéta és az ehhez hasonló egyéb diéták is gyakran értelmi alapon közelíti meg a dolgot, nem összegzik, hogy mi kell az egészséges étrendhez. Viszont nagyon sok lehetőség van az alacsony szénhidrátbevitelre, egy átlagos ember étkezése ( a napi ajánlott szénhidrátbevitel mennyisége egy felnőttnél 300g )és az extrémen alacsony szénhidráttartalmú étkezés ( gyakran kevesebb, mint 50g szénhidrát naponta ) között. Ebben is, mint sok másban, válaszd az arany középutat. Egy diéta nem alkalmas mindenkinek. A különböző mennyiségű szénhidrátbevitel működik a legjobban, ami személyre szabott. Ezt még kutatások is bizonyítják.
Mit jelent ez számodra?
A Tuft Egyeten tanulmányában az alanyokat két kalória korlátozott étrend közül választhattak egyet, amit 18 hónapig kellett követniük.
1.csoport: Hagyományos, magasabb szénhidrát bevitelű, alacsony zsírbevitelű diéta
2. csoport: Mérsékelten csökkentett kalória bevitelű diéta, ami hasonlít a Zóna diétához.
Ami különösen érdekes volt ebben a tanulmányban, hogy 18 hónap elteltével mind a két csoportba tartozó diétázók ugyanannyi súlyt vesztettek, attól függetlenül, hogy melyik étrendet követték.
A kutatók mélyebbre ástak és rájöttek, hogy akik inzulin érzékenyek (az ő szervezetük nem dolgozza fel olyan jó a szénhidrátot) több súlyt vesztettek a Zóna típusú diétával, mint az alacsony zsírtartalmúval. Akik nem olyan érzékenyek, azoknak pont fordítva működött ez a folyamat a két fajta diétával.
Ha viszonylag vékony vagy, valószínűleg nem vagy inzulinérzékeny és azzal már tudnod kéne súlyt veszíteni, hogy csökkented a napi bevitt kalóriamennyiséget (és edzel). Ha fel akarod gyorsítani a fogyásodat, kicsit jobban kell korlátoznod a szénhidrátbeviteledet.
Ha a testzsírod a tested középső részén helyezkedik el leginkább, más szénhidrátforrást kell keresned. Gabona helyett egyél inkább gyümölcsöket, zöldségeket és több fehérjét, a legjobb eredmény elérése céljából. Ezzel csökkented a teljes szénhidrátbeviteledet az étrendedben, kiiktatva a gyorsan felszívódó szénhidrátok mennyiségét.
Az arany középút
Természetesen nem kell kiiktatnod az összes szénhidrátot az étrendedből, csökkentsd a mennyiséget és ha teheted, „jó” szénhidrátokat fogyassz (gyümölcsök, zöldségek a gabona helyett). Ez által jobb lesz a közérzeted, energikusabb leszel és jobban fog menni a fogyás is. Önmagadhoz mérten válassz étrendet, ne a divat diétákat kövesd. Ismerd meg magad, tudd, hogy mi kell és mi nem kell a szervezetednek.