Érdekes felfedezést tett a sportolók rejtélyes szívhalálának ügyében dr. Csáky István, az Állatorvos-tudományi Egyetem szójakutatója: felfigyelt arra, hogy szinte kizárólag férfiakat visz el a félelmetes „járvány”, s a szakértő a szóját tartja bűnösnek. Felismerése új irányt adhat a kutatásoknak, de szelíden figyelmeztették: nem biztos, hogy jó úton jár…Olvasd el te is a kutató álláspontját!
Dr. Csáky István szerint a szójafehérje, a hibás gén és a nagy terhelés szerencsétlen együtthatása okozza a tragédiákat.
Teljes a tanácstalanság és tehetetlenség a sorozatos sportolótragédiák után, s különösen feltűnő, hogy igen sok futballista van az áldozatok között. Doppingról meg drogozásról beszélnek, persze csak suttogva, s kegyeleti okokra hivatkoznak, ahelyett, hogy valaki nyíltan megmondaná egyszer, miért halt meg meccs közben, a tévénézők millióinak szeme láttára a kolumbiai Marc-Vivien Foé vagy a magyar Fehér Miklós, Dárdai Balázs, Zavadszky Gábor és Bánka Kristóf. Dr. Csáky István, az Állatorvos-tudományi Egyetem munkatársa egy januárban megjelent amerikai tanulmány nyomán mégis tudni véli, mi történik. A szója kutatója már régen felfigyelt arra, hogy kizárólag férfi „páciensei” vannak a titokzatos szívhalálnak, s a coloradói egyetem orvos kutatóinak kísérlete, amelyben génkezelt egerekkel modellezték az agyonhajszolt sportolókat, meggyőzte arról, hogy jó irányban keresgél.
A titok nyitja a női hormon lehet
A szójakutató elmesélte, hogy a coloradóiak a kísérlet során egerek egy csoportját szójafehérjét tartalmazó takarmánnyal etették, míg a másik csoportot tejfehérjével. A vizsgálat egyik célja annak kiderítése volt, hogy a szójában lévő hormonok befolyásolják-e a szívnagyobbodás kialakulását, valamint az, hogy a szójában lévő, és a női nemi hormonhoz hasonló hatású hormonok, az úgynevezett fitoösztrogének, képesek-e a betegség kialakulását befolyásolni. Ha a női nemi hormonok védő hatásúak, akkor az ezekhez hasonló fitoösztrogéneknek is azoknak kell lenniük. Ám az eredmények éppen az ellenkezőjét mutatták. A szójás és a tejfehérjés hímek szívizomzatának szövettani vizsgálatánál is jelentős különbséget találtak, mégpedig a szójások kárára. Sokkal rosszabb volt a leletük, mint a tejfehérjéseké. A nőstényeknél viszont nem volt különbség.
A következő oldalon folytatom!