A zsírok a kis- és közepes intenzitású gyakorlatok elvégzéséhez szükséges energia legfontosabb forrásai. A zsírok a szervezet legsűrítettebb energiaforrásai, és szinte 2-szer több kalóriával látják el a testet, mint a szénhidrátok, vagy a fehérjék. Ugyanakkor a zsírok biztosítják a sejtmembránok működéséhez szükséges zsírsavakat, a bőr valamint a hormonok működését, és a zsírban oldódó vitaminok szállítását.
Zsírra igenis szükségünk van!
A szervezetnek tehát zsírra is szüksége van, de mivel 400 g zsír 3500 kalóriát tárol, ezért figyelni kell, hogy az elfogyasztott mennyiség ne legyen több, mint amire a testnek szüksége van.
A zsírok is, mint az előző két tápcsoport, lebonthatók jó és rossz választásokra.
Azokat a zsírokat, amelyeknek a koleszterin-tartalma alacsony (HDL), de gazdagok fehérjékben, jó választásoknak tekinthetjük. Ezek lebontják a koleszterint a sejtekről, erekről, és visszaszállítják a májba, ahonnan majd távozik a szervezetből.
A magas koleszterin-tartalmú (LDL), és fehérjeszegény zsírokat rossz választásnak tartjuk. Ezek lebontását rendszeres mozgással, fogyással, és több jó zsír fogyasztásával lehet elérni.
Összefoglalva, látni lehet, hogy az egészséges táplálkozáshoz nem kell a szervezettől valamelyik tápanyagot elvonni, vagy mennyiséget növelni, hanem a három tápcsoport közötti egyensúly fenntartására kell törekedni. És persze fontos, hogy a szervezetbe bevitt táplálék mennyisége megfeleljen az adott személy életmódjának, szükségleteinek.
A zsiradékoknak alapvetően négy típusa van:
- telített zsírok
- transz zsírok
- az egyszeresen telítetlen zsírok
- a többszörösen telítetlen zsírok
Mit kell tudnod róluk?
Telített zsírok
Nem tudják megkötni a savakat, ezért nem is védenek a savak ellen. Viszont pozitív hatásuk, hogy természetes formájukban a test képes őket energiatermelésre használni.
Ezek közül legtöbb állati eredetű . a húsban, tojásban, tejtermékben találhatók, valamint a kókusz és a pálmaolaj.
Ezekre a zsírokra nincs olyan nagy mennyiségben szüksége a szervezetnek (a napi zsiradék fogyasztás kb. 1/3-t érdemes ebből fedezn.
Transzzsírok
Ezek akkor jönnek létre, amikor a növényi olajhoz hidrogént adnak, hogy megszilárdítsák, így készül pl. a margarin. Gyártásuk során eltűnik az olaj jótékony hatása és egy nagyon egészségtelen, káros zsiradék jön létre.
A transzzsírok emelik a koleszterinszintet, károsítják a keringési rendszert és növelik a degeneratív és az öregedéssel kapcsolatos betegségek kialakulását.
Egyszeresen telítetlen zsírok
Egyik legcsodálatosabb tulajdonságuk (amellett, hogy képesesek megszabadítani a testet a savaktól, és hogy remek energiaforrások), az hogy nagyon stabilak, ez a legjobb választás a főzéshez.
Ilyen a hidegen sajtol extra szűz oliva olaj és az avokádó olaj.
Többszörösen telítetlen zsírok
A legjobb zsiradékok, ugyanis képesek megkötni a savakat és segítenek csökkenteni a szervezet koleszterin szintjét. Csökkentik az elhízás, cukorbetegség és szívinfarktus kockázatát, hozzájárulnak az ízületi bántalmak rendeződéséhez.
A többszörösen telítetlen zsírok között létezik olyan fajta, amely a test számára létfontosságú, ugyanakkor a szervezet maga nem képes előállítani.
Ezek az omega 3 és omega 6 zsírsavak.
Megtalálhatóak a halolajban és különböző magvak (dió, tökmag, len, kender szezám) olajában.
Ezek az olajok nagyon fontosak a lúgosító életmódban, de csak a hidegen sajtolt és nem a hőkezelt változatuk.
Sütésre főzésre nem alkalmasak mert átalakulnak transz zsírrá.
Szerző:
Bozsik Ildikó