A zsír, mint kötőszövet fontos szerepet játszik a testünkben, és a benne végbemenő folyamatokban, pozitív valamint negatív tulajdonságai is vannak. A zsírsejtek a minimális méretük hatszorosára is dagadhatnak. Ha több kalóriát fogyaszt mint amit eléget, a zsírsejtek a testben akár 6-szorosukra is dagadhatnak, és elkezdenek sokszorozódni.
A normál felnőtt sejtek száma a 40 milliárdos mennyiségtől, a 100 milliárdot is elérhetik.
Mindenkinek vannak zsírsejtjei, hiszen születés előtt alakulnak ki és veszik fel formájukat. 16 éves kor körül a test zsírsejtjei érettek, és aztán az életmód és a genetika játszanak szerepet abban, hogy hízunk vagy fogyunk, amint öregszünk. A zsírsejtek nélkülözhetetlenek a túléléshez, és a test raktározó és felhasználó energiafolyamataiban vesznek részt.
Néhány plusz kiló „cipelése”, nagy pusztítást végezhet a hormonrendszerben, különböző betegségekhez és egészségügyi kockázatokhoz vezetve. Az ösztrogén, amit a női hormon kategóriába sorolunk, nem más, mint egy zsírraktározó hormon, ami természetesen a férfiakban is jelen van, kis mennyisében. Ha gyarapodik a testsúly, az ösztrogénszint emelkedik, valamint egészségügyi problémák állnak be.
Habár az ösztrogének szükségesek a férfiak számára is, mivel ez szabályozza az egészséges libidót, javítja az agyi tevékenységet (különösen a memóriát) és védi a szívet.
Ezért ha túl magas a szintje, akkor a tesztoszteronszint csökken, és sok férfi tapasztal fáradékonyságot, izomtömeg csökkenést, csökkenő szexuális teljesítést, és néhány esetben megnagyobbodott prosztatákat. Más szóval, nincsenek pozitív mellékhatásai a férfiakban sem a megnövekedett ösztrogénszintnek.
Ha sokat fogy, a zsírsejtek zsugorodnak, de nem tűnnek el.
Súlygyarapodás miatti 100 milliárd zsírsejt a testben ijesztően hangzik. A jó hír az, hogy azután is fogyhat, miután a zsírsejtjei megduzzadtak és sokszorozódtak: ha csökken a testsúly, a zsírsejtek is zsugorodnak. Aki fenntartja a normális testsúlyát egész életében, az egyszerűbben tartja azt meg, mint akinek a zsírsejtjei megduzzadtak, és megsokszorozódtak már. A zsírszövetek vonzzák a gyulladást okozó sejteket.
Amellett a kellemetlen érzés mellett, amit akkor tapasztal ha hízik, belső következményei is lehetnek a túlzott méretű zsírszövetnek. A zsírszövet vonzza az immunrendszer sejtjeit, a makrofágokat (falósejt), amik gyulladást okoznak a testben. Tehát ha túlsúlya van, a teste „immunválaszokat” ad, hasonlóan ahhoz, mint amit akkor mutat, ha influenzás, vagy valamilyen fertőzése van.
A gyulladás feladata a fertőzéssel szembeni küzdelem. Ezért invázióként érzékeli a teste az extra kalóriákat a zsíros pizzából és a hamburgerből. A kutatások szerint, ha 10 százalékkal csökken a testsúlya (ha túlsúlyos vagy) az javíthatja az egészségét, és csökkentheti az immunrendszer válaszát, amit a teste vált ki a pluszsúly miatt. A zsírsejtek a test különböző részein, különbözően viselkednek
A férfiak a túlsúlyt tipikusan középtájékon raktározzák, ezért ha felszednek pár kilót (ha isznak sört, ha nem) a legnagyobb részét egyenesen a pocakra hízzák. A zsír a legnagyobb energiát képviselő tápanyagunk, s egyben jól raktározható energiaforrásunk. Általánosságban javasolható, hogy az energia bevitel 15-30 százaléka származzon a zsírok energiájából.
A hasban a zsírsejtek száma a rossz koleszterinhez hasonlóan növekszik, plusz zsírt gyűjt a vérkeringésből, és emeli a vérnyomást és vércukorszintet. Továbbá a hasi zsírsejtek hajlamosak a test belsejében raktározódni, a csípő és comb zsírsejtjeiben, és rögtön a bőr alatt. A zsírsejtek a has környékén az anyagcsere szempontjából sokkal aktívabbak, mint a test többi részén. Több zsírsavat engednek szabadon, ami cukorbetegséghez, szívbetegséghez, stroke-hoz, és különböző rákokhoz vezet. A hasi zsírsejtek szintén befolyásolhatják a máj egészséges működését. Sajnos a túlsúly nem egy célterületére koncentrálódik a testnek. Tehát ahhoz, hogy felhasználja a tartalékot, az egész testet dolgoztatnia kell. A jó hír viszont az, hogy a középső régióba felszedett túlsúly az, ami általában a leggyakrabban használódik fel az edzés alatt.
Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző