Talán te is tettél már olyan újévi fogadalmat életed során, amit aztán nem tartottál be. Nincs ebben semmi szégyellnivaló, hiszen sokakkal megesik. Az már alapjában dicséretes, hogy megvolt benned a szándék egészségesebben élni a továbbiakban, és elképzelted, hogy mi mindent teszel majd ennek érdekében.
De hová tűnik az a rengeteg lelkesedés, ami csak úgy árad az emberekből az év elején? Miért szegik meg annyian újévi fogadalmaikat, mielőtt elolvadna az utolsó hó?
Mai cikkünkben nem feltétlenül erre keressük a választ, hanem konkrét tanácsokat szeretnénk felkínálni, amik segíthetnek tartani magadat újévi fogadalmaidhoz (persze csak akkor, ha azok realisztikusak, és tényleg elérhetők).
Ha ezt a cikket olvasod, akkor bizonyára elgondolkodtál rajta, hogy a következő évben egészségesebben szeretnél élni. Lássuk, hogy mire lesz szükséged ehhez!
1. Állapítsd meg, hogy készen állsz-e
Mennyire állsz készen egy fitneszalapú életmódváltásra? Mielőtt egyáltalán kitűznéd magad elé céljaidat, tudnod kell, hogy mennyire állsz készen az új khiívásokra, és erre felépítened terveidet.
Ha például rég óta (vagy soha) nem edzettél, talán nem ártana felkeresned háziorvosodat, és néhány javaslatot kérni tőle. Közöld vele, hogy szeretnél egészségesebb életmódra váltani, és hogy mik a céljaid. Jó, ha egy szakember megvizsgál, és előre figyelmeztet rá, hogy milyen élelmiszereket vagy gyakorlatokat hanyagolj, mert például érzékeny vagy valamire, vagy nem bírják annyira a terhelést a térdeid, és így tovább.
Ezen kívül fontold meg szellemi felkészültségedet is. Vedd figyelembe azokat a tényezőket, amik segítenek majd kitartanod új életmódod mellett. Mennyire vagy magabiztos?
Milyen gyakorlatokat csinálnál szívesen? Van valaki, akivel együtt edzhetsz? Vannak, akik támogatnak céljaid elérésében, még ha csak szóban is? Ezek a dolgok és emberek mind sokat segítenek majd.
2. Tűzz ki realisztikus célokat
Újévi fitneszcéljaid kitűzésekor fontos, hogy realisztikus keretek között gondolkodj. Az újév sokakból előhozza a lelkesedést, és ilyenkor hajlamos lehetsz olyan dolgokat megígérni magadnak, amiket egyszerűen nem fogsz tudni teljesíteni, vagy legalább is nem hosszútávon megtartani.
Például határozd el, hogy húsvétig leadsz 4-5 kilót magadról, vagy hogy áprilisra már le tudj futni 5 kilométert egyhuzamban. Ezek mind elérhető, realisztikus célok. Azonban ne számíts rá, hogy néhány hónap alatt maratonképesre edződsz majd, hiszen ezzel nem csak csalódást okozol majd magadnak, hanem meg is sebesülhetsz az ádáz felkészülésben.
Kezdj kis lépésekkel, fektesd le az alapokat. Szoktasd hozzá testedet a mozgáshoz és az új étrendhez, és építgesd erre azt a szerkezetet, amin keresztül elérheted majd céljaidat – de ne várj csodát egyik napról (vagy hétről) a másikra.
3. Kérdezd meg magadtól, hogy „miért?”
Habár a konditerembe való rendszeres látogatások és az otthoni edzések segíthetnek jó formába hozni magadat, a felszínes célok néhány hét után elveszítik majd a vonzerejüket, és nem kínálnak majd elegendő motivációt.
Próbálj tehát úgy gondolni ezekre a dolgokra, mint az egészség és a boldogság felé vezető útra. A rendszeres edzéseknek számos előnye van, amiket a hétköznapok során is tapasztalsz majd (jobb erőnlét, jobb hangulat stb.) Társítsd valami mélyebbhez ezeket a feladatokat, és így a motivációt is mélyebbről merítheted majd hozzájuk!