3. Próbálj többet aludni
Ha korábban fekszel le, és/vagy későbbre állítod az ébresztődet, akkor ezzel is serkentheted szervezeted zsírégetését.
Számos tudomány bizonyította már, hogy az alvás mennyisége és a fogyás közvetlen kapcsolatban állnak egymással.
Egy több, mint 68 ezer nőt vizsgáló tanulmányból kiderült, hogy azok, akik 16 éven keresztül naponta 5, vagy kevesebb órát aludtak, hajlamosabbak voltak a súlygyarapodásra, mint azok, akik éjszakánként legalább 7 órát aludtak.
Egy másik, 6 hónapon át tartó kísérlet kimutatta, hogy a rendszeres minőségi, és legalább 7 órán át tartó éjszakai alvás 33%-kal növelte 245 nő esélyét.
Egyéb kutatások szerint az alváshiány befolyásolhatja az éhséghormonok működését, serkentheti az étvágyat, és összességében növelheti az elhízás kockázatát.
Mindenkinek eltérő mennyiségű alvásra van szüksége, de a legtöbb szakember egyetért abban, hogy éjszakánként legalább 7 órányi folyamatos alvásra van szüksége szervezetünknek, hogy a legjobban teljesíthessen a testsúly terén. Próbáld tehát rendszeresíteni alvásodat, csökkenteni a koffeinfogyasztást a nap második felében, és használj minél kevesebb elektronikus eszközt elalvás előtt!
4. Vigyél több ecetet étrendedbe
Az ecetről köztudott, hogy egészséges. Azonban nem csak a szívnek és a vércukornak tesz jót, hanem segíthet a zsír elégetésében is – legalább is a kutatások szerint.
Egy 12 hetes tanulmány során kiderítették, hogy napi 1-2 evőkanál (kb. 15-30 ml) ecet elfogyasztása segíthet a testsúly, a hasi zsírok, illetve a derékbőség csökkentésében.
Egy másik, meglehetősen kevés (11) résztvevővel végzett tanulmány kimutatta, hogy az ecettel kiegészített étrend akár 275-tel is csökkentheti a napi kalóriabevitelt.
Az ecetfogyasztásról azt is megállapították, hogy elősegítheti a jóllakottságérzetet, és csökkentheti az étvágyat is.
Az ecetet szerencsére sokféleképpen hozzáadhatod étrendedhez, például feloldhatsz némi almaborecetet egy pohár vízben, és megiszogathatod azt egy étkezés során. Természetesen az ecet máshogyan is fogyasztható, például salátaöntetként, szószokban, stb.
5. Fogyassz több egészséges zsírt
Ez elsőre nem hangzik jó ötletnek, de a hangsúly az „egészséges jelzőn van. Egyes zsírok pont, hogy segíthetnek a fogyásban, mert tovább érzed magadat jóllakottnak tőlük.
A zsírt viszonylag sokáig tart megemészteni, amivel lelassíthatja a gyomor tartalmának kiürítését (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3680687/). Ezért van az, hogy később éhezel meg újra, miután valami zsírosat eszel.
Egy tanulmány szerint egy olyan mediterrán étrenddel, ami (az olajbogyók, diófélék, stb. jóvoltából) egészséges zsírokban gazdag, kevésbé áll fenn a súlygyarapodás kockázata, mint egy alacsony zsírtartalmú étrend mellett.
Egy másik tanulmányból kiderült, hogy azok, akik naponta két evőkanálnyi (kb. 30 ml) kókuszolajjal főztek, több hasi zsírt adtak le, mint azok, akik szójabab olajat használtak.
Az egészségtelen zsírokról (mint például a transzsírokról) állati és emberi kísérletekkel is kimutatták, hogy gyarapítják a testzsírt, a derékbőséget, illetve a hasi zsírlerakódásokat is.
Az olívaolaj, az avokádó, a diófélék és magvak mind egészséges zsírokat tartalmaznak, amelyek segíthetnek a fogyásban. Na persze fontos észben tartani, hogy még az egészséges zsírokban is sok a kalória, ezért ne több zsírt fogyassz, hanem váltsd le egészségtelen zsírforrásaidat egészséges alternatívákra!