Valószínű, hogy hallottál már az intuitív étkezésről. Ennek a megközelítésnek az egyik legnagyobb előnye, hogy a belső éhség és jóllakottság jelzések segítségével dönthetsz arról, hogy eleget ettél -e. Gyakran ezt éhségi skálán hajtják végre, amely segíti az embereket a túlevés elkerülésében.
1.)Ne várasd az étkezést
Ne akkor egyél, amikor már éhezel. próbáld megtalálni az ideális időpontot, amikor már kezdesz éhes lenni de még nem kínoz az éhség. Az étkezés 4 óránkénti tervezése remek lehetőség lehet a kezdéshez, ha nehezen határozod meg az éhség és éhezés közötti vékony határvonalat.
2.)Kérdezd meg magadtól: Elég éhes vagy –e, hogy megegyél egy almát?
Furcsának tűnhet, de gyakran olyan vágyakat tapasztalunk, amelyeknek semmi köze sincs az éhséghez. Ha legközelebb harapni szeretnél valamit , kérdezd meg magadtól, hogy éhes vagy-e ahhoz, hogy egy egész almát megegyél. Ha a válasz nem, gondolj arra, hogy mikor ettél utoljára, és hogy valódi –e az éhség.
3.)Igyál, mielőtt eszel
Mindig jó ötlet inni, mielőtt elkezdenéd étkezést. Ha gyomrod egy pohár vízzel vagy teával megtöltöd, az éhség megszüntethető, így nem rohansz az étkezésekkel, és nem fogsz túl gyorsan enni.
4.)Több kapcsolat az étellel
Az étkezés megkezdése előtt gondolj arra, hogy honnan származik az étel, különféle alkotóelemeiről, és az összes munkáról, amely az elkészítéséhez kellett. Ez segíthet abban, hogy jobban kapcsolódj az ételhez, és tudatában legyél annak. Ezek a pillanatok az egészségesebb és fenntarthatóbb döntések meghozatalában is segíthetnek.
5.)Élvezd ki az első falatokat
Az ízlelőbimbóink az első néhány perc alatt érzékenyek az ételekre, amelyek miatt az utolsó ízesítési küszöb után az étel nem olyan jó. A lassú rágás az első néhány harapás során nemcsak késlelteti a túlevést, hanem lehetővé teszi, hogy felmérd az étel aromáját.
6.)Engedj az érzékeknek
Hasonlóan, étkezés közben hasznos mind az öt érzéket megismerni. Látványra is figyeljük meg az ételt, nézzük meg a színét és elrendezését a tányéron. Milyen illata van? Emlékeztet valamire? Élvezd a pillanatot. Harapj bele, és élvezd az étel ízét és textúráját. Készíts mentális feljegyzéseket az élményről, vagy akár beszélj ezekről a tulajdonságokról azzal a személlyel, akivel ebédelsz. Ez sokkal élvezetesebbé teszi az étkezést, és azt tapasztalhatod, hogy könnyebben észreveszed a telítettséget.
7.)Egyél nyugodtan
Kapcsold ki a tévét, távolodj el a számítógéptől és kapcsolja be a mobiltelefonodon a csendes üzemmódot. Mivel a digitális dolgok zajt okoznak, és a figyelmünket elterelik, könnyen nem vehetjük észre mikor laktunk jól. Ülj az asztalnál egy székkel és egy tányérral, hogy jó környezetet teremts és gondolkodj úgy, hogy intuitív módon étkezz.
8.)Összhang a tányéron
Az olyan étkezés, amely szénhidrátok, zsírok és fehérje keverékét tartalmazza, nagyobb valószínűséggel gyorsabban telít, és hosszabb ideig megőrzi a jóllakottság érzését. Amikor az étkezés kiegyensúlyozott, rövid távon energiát nyerünk keményítőtartalmú zöldségekből és magvakból, hosszabb távú energiát pedig egészséges zsírból és fehérjéből. Az egészséges zsírok és fehérjék lassítják az emésztést, lehetővé téve a telítettségi hormonok fokozódását, jelezve, hogy megtelünk. A szénhidrátok esetében törekedj a teljes kiőrlésű gabonafélék, a keményítőtartalmú zöldségek és a nem keményítőtartalmú zöldségek keverékére.