Ilyenkor mindig mindenki megfogadja, hogy változtat eddigi életmódján és többet fog mozogni és rendszeresen. Fejben vezetett statisztikáim alapján sokan futni kezdenek el, mert azzal lehet gyorsan eredményt elérni. Ezzel viszont sokkal rosszabbat tesznek, mint azt gondolnák.
Egyrészt mert ha jelentős súlyfelesleggel bír valaki és évekig nem mozgott, akkor az ízületei nincsenek felkészülve a terhelésre. Másrészt, bár természetes mozgás a futás, és gyerekkorunk óta része az életünknek, felnőttkorra azért az az ösztönből jövő természetes futás technika jelentősen eltorzul a mozgásszegény életmódtól. Gondolok itt arra, hogy nem jól fogunk talajt a becsapódáskor, így nem jól nyeli a test a becsapódásból keletkezett energiát. Ami elsőre majd a bokáját öli meg az embernek, aztán felfele haladva szép térdproblémákat is eredményez majd, aztán még feljebb csípő gondokat is. Ez ugye nem egy hónapnyi futás eredménye lesz. Plusz ha nem elég erős a farizom, ami futásnál stabilizálná a csípőt, a csípő és szépen elkopik és jöhet a protézis.
Harmadrészt, vesz mindenki egy futócipőt, aztán lemegy az aszfaltra futni. Az aszfalt ugyebár kevésbé rugalmas talajforma. Így az nem nyel el semmilyen becsapódási energiát, így mindent a testnek kell. Ami addig nem jelent akkora problémát, amíg „friss” a futócipő. Azt mondják az okos emberek kb 1000km-enként érdemes a futócipőt is cserélni, mert addigra fogja elveszíteni a rugalmasságát és energia elnyelési képességének a maximumát. Szóval ha teheted és mindenáron futni szeretnél, akkor fuss füves talajon, földön vagy rekordtán-on.
Nem tudsz futni! úgyhogy ne fuss vagy keress fel egy futó edzőt, aki megtanít helyesen futni. Én sokkal jobban javaslom a kerékpárt vagy az elliptikus trénert. Mind a kettő ízület kímélő, és hasonlóan kiváló kardió tevékenység, mint a futás. Vagyis ha duplán jót szeretnél magadnak, akkor azt tanácsolom, hogy ezekkel próbálj meg életmódot váltani.
Szerző: Kerekes Dániel – Személyi Edző